Pośrednicy nie przewidują w ciągu nadchodzącego roku podwyżek cen, a niektórzy liczą się z dalszymi obniżkami o kilka procent. Mogą one dotyczyć zwłaszcza domów bardzo drogich, w centralnych lokalizacjach. Znacznie tańsze segmenty na peryferiach raczej nie potanieją. Na przykład w Trójmieście, w osiedlach odległych od centrum można kupić często segment w cenie dużego mieszkania. Zdarza się tam sporo tzw. cenowych okazji, zwłaszcza w przypadku starszych zabudowań, wymagających poważnej modernizacji. Zainteresowanie domami wzrosło, ale nadal podaż znacznie przewyższa popyt. Dlatego skuteczne są negocjacje.
[srodtytul]Zobacz [link=http://grafik.rp.pl/grafika2/557785]wybrane oferty i ceny domów [/link] (pdf; 30kb)[/srodtytul]
[ramka][b]Jak czytać barometr? [/b]
>> Pośrednicy z pięciu miast (Akcespolska, Lexpol, Ober-Haus, Północ i WGN) podają stawki za metr kwadratowy dwóch, 10 – 15-letnich, domów (mniejszy 100 – 200 mkw. i większy 200 – 300 mkw., na działce ok. 1000 mkw.) obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych nieruchomości za rok.
>> Wyliczoną aktualną średnią cenę mkw. porównujemy z przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany wyrażone w procentach.[/ramka]