• Trwająca od jesieni 2010 r. druga fala obniżek cen ofertowych sprawiła, że w Katowicach i Gdańsku mieszkania używane są dostępne w cenach z I połowy 2007 r.
• – Ceny ofertowe nadal spadają, choć z pewnymi wyjątkami. Największe obniżki w ciągu ostatniego miesiąca nastąpiły w Łodzi –1,9 proc., i Poznaniu – 1,7 proc. – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.
• W ciągu roku w 15 największych polskich miastach ceny ofertowe obniżyły się średnio o 2,2 proc. Jedynie w Krakowie i Białymstoku średnia jest obecnie wyższa niż 12 miesięcy temu. Największe obniżki oczekiwań sprzedających miały miejsce w Katowicach – 7,9 proc., i Olsztynie – 6 proc.
• – Wyjątkowo na tle innych miast rozwinęła się w marcu sytuacja w Sopocie. W ciągu miesiąca średnia cena wywoławcza mieszkania na rynku wtórnym wzrosła tam aż o 3,7 proc. Nie należy jednak rozpatrywać tej zmiany w kategoriach odwrócenia trendu i powrotu do cen sprzed kilkunastu miesięcy – zaznacza Marta Kosińska. – Charakterystycznym dla Sopotu zjawiskiem jest sezonowy wzrost cen ofertowych. Warto również podkreślić, że w ciągu miesiąca podaż w Sopocie zwiększyła się o 20 proc. Można wnioskować, iż skokowy wzrost średniej ofertowej to efekt wystawienia na sprzedaż nowej puli mieszkań, których właściciele nie mieli jeszcze okazji zweryfikować swoich oczekiwań cenowych.
• Z analiz Szybko.pl wynika, że na kredyty z rządową dopłatą najbardziej zwiększyły się szanse kupujących we Wrocławiu, Katowicach i Kielcach oraz w woj. zachodniopomorskim i woj. dolnośląskim.