- Poprawa właściwości termoizolacyjnych budynku to nie tylko zmniejszenie wydatków na ogrzewanie, ale i wyciszenie domu oraz lepszy komfort cieplny budynku. Inwestycje termoizolacyjne w dużej mierze mogą być objęte programami dofinansowania. Właściciele domów wielorodzinnych (w tym wspólnoty mieszkaniowe) lub obiektów użyteczności publicznej mogą się ubiegać nawet o 90-procentowe dofinansowanie ze środków publicznych - wyjaśnia Ewa Kosmala, pełnomocnik zarządu w firmie Knauf Insulation.
Termomodernizacja
Pieniądze na termoizolację budynków pochodzą z kilku źródeł. Jednym z nich jest Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusz może dofinansować termoizolację budynków użyteczności publicznej do 90 proc. wartości inwestycji. O dofinansowanie mogą się ubiegać zarządzający budynkami, np. samorządy, szkoły, zakłady opieki zdrowotnej, organizacje pozarządowe. NFOŚiGW akcje naboru wniosków chce prowadzić raz lub dwa razy w roku do końca 2014 roku.
Programy europejskie, np. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Europejski Fundusz Społeczny, dają możliwości uzyskania środków na współfinansowanie remontu budynków użyteczności publicznej, przemysłowych oraz mieszkalnych. Ubieganie się o środki następuje w drodze konkursu wniosków.
Niektóre podmioty (np. spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty) mogą się ubiegać o dofinansowanie modernizacji termoizolacyjnej budynku w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych poszczególnych województw oraz komponentu regionalnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
O dostępność środków publicznych, w tym unijnych, trzeba pytać w jednostkach samorządu terytorialnego – w urzędach gmin, miast i dzielnic. Warto też śledzić aktualności na stronach internetowych samorządów oraz na ogólnopolskiej stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl