Takie dane za Eurostatem i GUS podaje Lion's House. - Sytuacja mieszkaniowa w Warszawie jest tylko odrobinę lepsza niż średnia dla całej Polski - podaje Bartosz Turek z Lion's House. Warszawiak ma dla siebie 28,4 mkw.

Polska pod względem przypadającej na mieszkańca powierzchni mieszkania jest na 13 miejscu spośród 15 przebadanych państw Europy. Gorzej jest tylko na Łotwie i w Rumunii. W pierwszym z nich na mieszkańca przypada tylko 17,9 mkw. lokalu. W Rumunii, która zamyka zestawienie z najgorszym wynikiem, jest to tylko 15 metrów na głowę.

- Z drugiej strony w kraju, gdzie mieszkania są największe, na osobę przypadają przeciętnie aż 53 m kw. Taka sytuacja jest w Danii. Niewiele gorzej jest w Austrii i Luksemburgu. W obu tych państwach na mieszkańca przypadają około 52 m kw. mieszkania. Jest to wynik ponad dwukrotnie lepszy niż w Polsce. Podobne do rodzimych wyników notują Słowacja (25 m kw. na osobę) i Litwa (24,9 m kw.) - podaje Bartosz Turek.

Analityk dodaje, że gdyby analogiczne zestawienie przygotować dla stolic krajów europejskich, to okazałoby się, że pozycja Warszawy byłaby w nim trochę lepsza niż na poprzedniej liście.

- Na 16 stolic ta nad Wisłą zajęłaby 12 miejsce - podaje Bartosz Turek. - W Warszawie na mieszkańca przypada bowiem średnio 28,4 m kw. lokalu. Podobny wynik zanotowano w Bratysławie (29 m kw. na osobę) i Sofii (27,2 m kw.). W tym zestawieniu także w najgorszej sytuacji mieszkaniowej byliby mieszkańcy stolicy Rumunii i Łotwy. Ci zgodnie z danymi Eurostatu mają do dyspozycji odpowiednio 15,9 mkw. i 16 m kw. mieszkania. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy Luksemburga. Przeciętny Luksemburczyk ma bowiem do swojej dyspozycji aż 62,7 mkw. mieszkania. To dokładnie tyle ile w Polsce ma do dyspozycji cała rodzina mieszkająca w mieście. Na drugim i trzecim miejscu w zestawieniu znalazły się Wiedeń i Kopenhaga. W miastach tych na obywatela przypada odpowiednio 46,4 m kw. i 43,9 m kw. nieruchomości mieszkalnej.