Na jego podstawie powstały m.in. Trasa Łazienkowska i wiele osiedli mieszkaniowych. Dotychczas uważano, że nie obowiązywał, gdyż nie został prawidłowo opublikowany,
Zgodnie z ustawą z 3 lipca 1947 r. o odbudowie m.st. Warszawy plany zagospodarowania przestrzennego uzyskiwały bowiem moc obowiązującą z dniem publikacji w Monitorze Polskim. Tymczasem do tej pory nie udało się odnaleźć miejsca jego ogłoszenia.
Takie też stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie roszczeń reprywatyzacyjnych do nieruchomości należącej poprzednio do Polskich Nagrań, a obecnie do Banku Handlowego SA.
Uchylenie planu to jeden z dowodów, że dokument ten jednak kiedyś obowiązywał
Z żądaniem unieważnienia decyzji nacjonalizacyjnej z 1962 r. wystąpili Karolina Z. i Maciej W., spadkobiercy byłych właścicieli 1,5 ha gruntu zajętego pod uprawy ogrodnicze w warszawskiej dzielnicy Wola. Zgodnie z planem ogólnym zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy z 1961 r. teren został przeznaczony pod przemysł budowlany i magazyny oraz energetykę. Zlokalizowano tu fabrykę platerów i zakłady piekarnicze.