Taki wniosek można wysnuć z badania firmy Rockwool i danych BuildDesk. Analitycy sprawdzali – na podstawie świadectw charakterystyki energetycznej, obowiązkowych od 2009 roku – jakiej jakości budynki jednorodzinne powstawały w poszczególnych województwach w latach 2009–2012.
– Okazało się, że domy jednorodzinne o najniższym zapotrzebowaniu na ciepło do ogrzewania powstawały w województwie opolskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim i mazowieckim – mówi Piotr Pawlak, ekspert firmy Rockwool Polska.
Eksperci przypominają, że ciepło ucieka głównie przez przegrody, czyli ściany, dach, okna i drzwi. Jak temu zapobiec? – Minimalizacja strat może być dokonywana poprzez zwiększoną grubość izolacji, okna o lepszych parametrach energetycznych, eliminację wpływu mostków termicznych – wymienia Piotr Pawlak.
Najmniejsze zużycie energii mają budynki z województw opolskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego) mogą się pochwalić wskaźnikiem EU (mówiącym o jakości energetycznej) równym 94–101 kWh/mkw./rok.
Znacznie słabiej pod względem energooszczędności wypadły domy stawiane w woj. podlaskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim.