- Nie wszędzie zyski z lokaty w grunty rolne mogą być bezpieczne i szybkie. Zanim zaczniemy liczyć zarobek z przyszłych inwestycji, warto zastanowić się, po której stronie stolicy najlepiej kupić ziemię, aby zyski osiągnąć jeszcze w tym pokoleniu, a najlepiej w ciągu następnych dwóch lat - radzą eksperci firmy Briland.
Zbadali oni ceny ofertowe gruntów rolnych i budowlanych w poszczególnych powiatach wokół Warszawy. Z ich analiz wynika, że słabiej rozwinięte powiaty, położone dalej od Warszawy, znajdują się zdecydowanie na końcu stawek cen za metr kwadratowy, zarówno w przypadku ziemi rolnej, jak i budowlanej. Powiaty, które posiadają najwyższy stopień rozwoju infrastruktury, osiągają zdecydowanie wyższe ceny. Mało jest natomiast ofert, gdzie tereny są w średnich cenach ANR czy GUS, a jeśli już się pojawią, mogą być wykorzystywane jedynie w celach rolniczych.
Eksperci Briland przyjęli w swoich badaniach, że najlepsze regiony do szybkiej inwestycji ziemskiej to te położone najbliżej dużej aglomeracji, z najlepszym dojazdem, dobrą okolicą, rozwiniętymi sieciami rozdzielczymi, inwestujące w infrastrukturę i środowisko, gdzie dochody ludności są na dobrym poziomie, a ceny gruntów budowlanych wysokie.
Najlepsze powiaty
- Z powiatów, które poddaliśmy analizie, najpełniej te warunki spełniają powiaty pruszkowski oraz piaseczyński. Są to rejony najlepsze do przeprowadzenia inwestycji ziemskich o stosunkowo krótkim horyzoncie czasowym. Do lokalizacji atrakcyjnych należą także powiaty otwocki, grodziski, warszawski zachodni oraz legionowski – mówi Monika Raczkowska, Managing Director Briland. - Jest to jednak grupa, która wymaga dłuższego horyzontu czasowego, niezbędnego na przeprowadzenie odpowiednich inwestycji infrastrukturalnych, przez co zyski z całej inwestycji staną się globalnie niższe.
Pozostałe regiony mają małe szanse stania się w najbliższym czasie podmiejskimi sypialniami Warszawy, ze względu na długi dojazd do centrum i brak niezbędnej infrastruktury sieci (pełne zestawienie cen ziemi - obok).