Po dopłaty z budżetu państwa do kredytów hipotecznych młodzi ludzie – do 35. roku życia – mogą się już zgłaszać nie tylko do PKO BP czy Pekao, ale także do Getin Noble Banku, Alior Banku, BOŚ Banku oraz spółdzielczych: BPS i SGB.
Przez pierwsze kilkanaście dni tego roku tylko PKO BP oraz Pekao mogły pożyczać na mieszkania w ramach „MdM". ?Z informacji BGK wynika, że od początku 2014 r. do 15 stycznia z pytaniem o kredyt z dopłatą zgłosiło się do banków 489 osób. Ostatecznie 400 z nich złożyło wnioski o dofinansowanie. Zaakceptowanych zostało 150 z nich, w trakcie rozpatrywania jest 155 wniosków, a wycofanych lub z błędami było 95. Wysokość przyznanego dofinansowania do 15 stycznia wyniosła w sumie ponad 3,2 mln zł.
Największą popularnością „MdM" cieszył się do tej pory w Wielkopolsce, w województwie pomorskim oraz na Mazowszu i w warmińsko-mazurskim. Najmniejszą – w opolskim, podkarpackim, śląskim.
– Program działa dopiero od dwóch tygodni, ale z optymizmem patrzymy w przyszłość. Wkrótce następne banki wprowadzą do swojej oferty kredyty hipoteczne z dofinansowaniem budżetu państwa – powiedział Dariusz Kacprzyk, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.
Jak to działa
Anna Czyż, rzecznik prasowy BGK, przypomina, że przedmiotem transakcji z dofinansowaniem od państwa może być pierwsze nowe mieszkanie lub dom jednorodzinny, kupiony na rynku pierwotnym, na własne potrzeby. – Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone, jeżeli powierzchnia użytkowa mieszkania nie przekracza 75 mkw. w przypadku lokalu i 100 mkw. dla domu jednorodzinnego. Jednak dla osób wychowujących przynajmniej troje dzieci, powierzchnia ta wzrasta odpowiednio do 85 i 110 mkw. – wylicza Anna Czyż.