- Podstawową czynnością, jaką powinien wykonać każdy kupujący mieszkanie, jest sprawdzenie księgi wieczystej. Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić dział IV księgi wieczystej, w której wpisane są hipoteki. Warto bowiem pamiętać, że hipoteka obciąża nieruchomość, a nie jej właściciela. Zatem kupując mieszkanie zadłużone z tytułu hipoteki, musimy być świadomi że wierzyciel - na przykład bank, w którym zaciągnięto kredyt mieszkaniowy - może dochodzić swoich praw. Dlatego koniecznie trzeba zadbać o to, żeby po sprzedaży „cudza" hipoteka została wykreślona z księgi wieczystej - przestrzega Marcin Krasoń, ekspert Home Broker.
Zwykle hipoteka obejmuje kredyt na zakup danej nieruchomości, ale bywają i zabezpieczenia innych zobowiązań (jak np. pożyczka hipoteczna). Oprócz kluczowego z punktu widzenia zadłużenia działu IV, warto przyjrzeć się pozostałym zapisom w księdze wieczystej.
W III dziale znajdziemy np. informacje o różnych roszczeniach i ostrzeżeniach mogących spowodować wpisanie hipoteki przymusowej (np. ostrzeżenie komornika o wszczęciu postępowania egzekucyjnego z nieruchomości). Istotne są nie tylko wpisy do księgi ale także wzmianki o złożonych wnioskach.
Uwaga, podatki
- Drugą istotną kategorią długów związanych z nieruchomością, na jakie warto zwrócić uwagę są obciążenia publicznoprawne. Chodzi na przykład o podatek od nieruchomości (rolny, leśny) czy opłatę za użytkowanie wieczyste - wymienia Jakub Chowaniec, prawnik Home Broker. - Z zasady podatki lokalne obciążają aktualnego właściciela nieruchomości - lub inne osoby, którym przysługuje prawo związane z nieruchomością, np. użytkowników wieczystych - a nie jego następców prawnych. Natomiast obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości wygasa z końcem miesiąca w którym doszło do zbycia tej nieruchomości, a od kolejnego miesiąca obciąża nabywcę.