Wspólnota nie wycofa się ze zgody na sprzedaż alkoholu

Właściciele lokali, którzy w uchwale wyrazili zgodę na sprzedaż alkoholu w lokalu użytkowym we wspólnocie, nie mogą wycofać się z tej zgody podejmując nową uchwałę, uchylającą poprzednią.

Publikacja: 28.11.2014 11:00

Wspólnota nie wycofa się ze zgody na sprzedaż alkoholu

Foto: Fotorzepa, Bosiacki Roman Bos Roman Bosiacki

Tak wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Zielonej Górze z 29 lipca 2014 r. (sygn. akt I C 92/14).

Krystyna G. jest właścicielką jednego z trzech lokali użytkowych w budynku wspólnoty mieszkaniowej. Nabyła go po to, by wynajmować innym podmiotom gospodarczym. W lokalu miał mieścić się sklep ogólnospożywczy oferujący w sprzedaży wszystkie rodzaje napojów alkoholowych. Wspólnota Mieszkaniowa musiała jednak wyrazić zgodę na sprzedaż alkoholu. Krystyna G. uzyskała ją 17 grudnia 2013 r. – tego dnia w drodze indywidualnego zbierania głosów Wspólnota podjęła stosowną uchwałę. Za wyrażeniem zgody głosowało trzech właścicieli posiadających łącznie 52,1 proc. udziałów.

Nieoczekiwana zmiana zdania

Nie minął miesiąc, gdy na zebraniu właścicieli Wspólnota podjęła kolejną uchwałę, uchylającą poprzednią. Tym razem nie wyraziła zgody na prowadzenie sprzedaży napojów alkoholowych w lokalu należącym do Krystyny G. Przeważył głos sprzeciwu jednego z właścicieli, którzy w pierwszej uchwale głosowali za.

Krystyna G. uznała, że druga uchwała narusza jej interesy, bo uniemożliwia wynajmowanie lokalu. Wystąpiła do sądu o jej uchylenie. W odpowiedzi na pozew Wspólnota argumentowała, że usytuowanie punktu sprzedaży alkoholu w jej budynku wpłynie niekorzystnie na funkcjonowanie wspólnoty: zmieni się otoczenie, obniży komfort zamieszkiwania, spadnie wartość lokali.

Kolektyw też musi dotrzymywać słowa

Sąd Okręgowy w Zielonej Górze stwierdził jednak, że zmiana uchwały nie wchodzi w grę. W jego ocenie uchwała wspólnoty była oświadczeniem woli kolektywu, które zostało złożone konkretnej osobie. Nie ma przy tym znaczenia fakt, iż Krystyna G. również jest członkiem wspólnoty. Jest to bowiem oświadczenie wspólnoty składane innej osobie. Jak każde oświadczenie woli uchwała ta podlega więc regulacjom art. 61 § 1 zdanie drugie Kodeksu cywilnego (k.c.).

- Oświadczeń woli nie można składać pozornie, dowolnie ich cofać, czy też dowolnie uchylać się od skutków złożonych oświadczeń. Co do zasady z chwilą dotarcia do adresata oświadczenie woli nie podlega odwołaniu, w tym przejawia się dążenie ustawodawcy do stabilizacji stosunków prawnych, w których oświadczenie zostało złożone – zauważył Sąd.

Przypomniał, że zgodnie z przepisami k.c. odwołanie oświadczenia, które ma być złożone innej osobie, jest skuteczne, jeżeli dotarło do adresata jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej. Innymi słowy jeśli odwołanie oświadczenia woli nie dotarło do adresata najpóźniej jednocześnie z chwilą złożenia odwoływanego oświadczenia, to odwołanie jest bezskuteczne.

W jego ocenie Wspólnota nie może używać argument, że we wspólnocie obowiązuje wola większości.

- Podobnie jak w każdym innym przypadku składania oświadczeń woli przez inne podmioty, większość, która reprezentuje wspólnotę, nie może składać oświadczeń, a potem - powołując się na większość - odwoływać uprzednio złożone oświadczenie – stwierdził Sąd.

Mogli zaskarżyć

Sąd Okręgowy dodał, że dla sprawy obojętne jest, czy sprzedaż alkoholu spowoduje spadek wartości lokali, obniży komfort zamieszkiwania i pracy, czy też bezpieczeństwo korzystania z lokali. Jeśli właściciele poszczególnych lokali uważają, że tak się stanie, powinni zaskarżyć uchwałę wskazując, iż narusza ona ich interesy.

Sąd zwrócił również uwagę, że Wspólnota mogłaby teoretycznie próbować uchylić się od skutków prawnych oświadczenia woli jako złożonego pod wpływem błędu. Nie mógłby to jednak być błąd co treści czynności, gdyż treść uchwały była jasna. W grę wchodzić mógłby błąd co do pobudki – brak świadomości konsekwencji podjętej uchwały. Wspólnota musiałaby jednak udowodnić, że błąd został wywołany przez Krystynę G. i zaistniał w chwili składania oświadczenia woli, czyli podejmowania uchwały.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem