Jeżeli wynajmującym nie jest przedsiębiorca, to przychód podatkowy powstanie w sytuacji, gdy czynsz zostanie zapłacony lub pozostawiony do dyspozycji podatnika. Innymi słowy, przychód z tytułu najmu powstaje w momencie faktycznego otrzymania (postawienia do dyspozycji przez najemcę). Wynajmujący zatem nie ma obowiązku zapłaty podatku za miesiąc, w którym nie otrzymał umówionej kwoty.
Inaczej jest w przypadku, gdy wynajmujący prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest najem. Zgodnie z przepisami podatkowymi za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, chociażby nie zostały faktycznie otrzymane. Oznacza to, że w przypadku najmu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przychód powstanie z chwilą, kiedy stanie się wymagalny, a nie gdy zostanie faktycznie otrzymany. Przedsiębiorca musi zatem zapłacić podatek niezależnie od faktu, czy otrzyma od najemcy umówiony czynsz.
A gdy najemca zniszczy lokal – wtedy też nie trzeba płacić podatku w związku z kosztownym remontem?
Zarówno w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie najmu, jak i przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych może wystąpić sytuacja, kiedy poniesione w danym roku podatkowym koszty będą wyższe niż osiągane przychody – np. właśnie w przypadku kosztownego remontu.
W takiej sytuacji nie dość, że podatnik nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku, to powstanie u niego strata podatkowa, którą podatnik może rozliczyć z dochodami następnych pięciu lat podatkowych, ale tylko uzyskanymi z tego samego źródła.
Czy zmianę najemcy trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego?
Co do zasady umowa najmu dla celów podatkowych nie podlega obowiązkowemu zgłoszeniu w urzędzie skarbowym. Wyłącznie w przypadku najmu lokali mieszkalnych w ramach tzw. najmu okazjonalnego trzeba zgłosić zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela, w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu. W praktyce niekiedy administracja skarbowa prosi o przedstawienie zawartej umowy najmu także w innych wypadkach. —gb
CV
Piotr Świniarski – adwokat, wspólnik w Kancelarii BJKS Law & Tax. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspert w dziedzinie prawa podatkowego.