- Tak wynika z raportu Habitat for Humanity przygotowanego na Światowy Dzień Mieszkalnictwa. Organizacja ta podaje, że niedobór mieszkań w Polsce wynosi – zależnie od szacunków – od 600 tys. do 1,5 mln lokali w stosunku do gospodarstw domowych.
- Jednocześnie z danych spisu powszechnego wynika, że w Polsce jest około miliona pustostanów. Tymczasem na tysiąc mieszkańców przypada 360 mieszkań (w UE średnio 466).
– Brak spójnej, długofalowej strategii rozwoju mieszkalnictwa, traktowanie mieszkań jako towaru wyłącznie rynkowego, brak realnej pomocy państwa w rozwijaniu i promowaniu mieszkalnictwa społecznego i wreszcie słabości legislacyjne sprawiają, że Polska plasuje się na jednym z ostatnich miejsc wśród krajów europejskich, jeśli chodzi o zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych swoich obywatelek i obywateli – twierdzą przedstawiciele Habitat for Humanity.
- Z badań przeprowadzonych przez Millward Brown – na zlecenie Habitat for Humanity – wynika, że kwestie mieszkaniowe są jednym z trzech najważniejszych problemów Polaków i Polek oraz wpływają na najważniejsze decyzje, takie jak założenie rodziny czy emigracja.
– Godne, dostępne cenowo mieszkanie to nie wydatek budżetowy, ale inwestycja w rodzinę i kolejne pokolenia. Bezpieczny dach nad głową jest warunkiem koniecznym trwałości rodziny. Wśród rodzin, które otrzymały klucze do habitatowskich domów, obserwujemy wzrost aspiracji, motywacji do nauki, poprawę sytuacji bytowej przez znalezienie lepszej pracy, inwestowanie w siebie i w społeczność, którą tworzą – mówi Małgorzata Salamon, dyrektor Habitat for Humanity Poland.