Analitycy Metrohouse podkreślają, że liczba transakcji zakupu mieszkań przez cudzoziemców rośnie z roku na rok. - Jak wskazują dane MSWiA w 2023 roku cudzoziemcy - osoby fizyczne - nabyły w Polsce lokale o łącznej powierzchni prawie 832 tys. mkw., z czego zakup 62,9 tys. mkw. wymagał pozwolenia MSWiA. Wśród najbardziej aktywnych nabywców mieszkań możemy wyróżnić Ukraińców, którzy kupili lokale o łącznym metrażu 400,6 tys. mkw., co stanowi prawie połowę (48,15 proc.) zakupów dokonywanych przez obcokrajowców – podaje Metrohouse. - Na drugim miejscu są obywatele Białorusi (119,8 tys. m kw.), a w dalszej kolejności Niemcy, Rosjanie i Włosi.
Czytaj więcej
Ile metrów nowego mieszkania można kupić za przeciętną pensję? Dostępność lokali w miastach sprawdza portal RynekPierwotny.pl.
Nieruchomość dla siebie, na inwestycję
- Zakupy realizowane przez obywateli Ukrainy są pokłosiem sytuacji za naszą wschodnią granicą. Także w poprzednich latach Ukraińcy kupowali w Polsce dużo mieszkań, ale dynamika wzrostów w tej grupie jest jedną z najwyższych – mówi Marcin Jańczuk, ekspert sieci biur Metrohouse. – Duży wzrost zainteresowania widać też wśród obywateli Białorusi. Zakupy mieszkań zarówno przez Ukraińców i Białorusinów mogą być sygnałem, że wiążą z Polską poważne plany na przyszłość. W przypadku lokali nabywanych przez obywateli państw Europy Zachodniej można domniemywać, że znacząca część transakcji to inwestycje w nieruchomości. Mimo wysokich jak na kieszeń przeciętnego Polaka cen mieszkań, dla zagranicznych inwestorów polski rynek jest nadal interesujący – zarówno pod względem cen zakupów, jak i rentowności – podkreśla.
- Obcokrajowcy spoza Unii, a więc również Ukraińcy i Białorusi, mogą kupić samodzielny lokal mieszkalny na takich samych zasadach jak Polacy, bez dodatkowych formalności. To jeden z wyjątków, gdzie nie jest wymagana zgoda Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jeśli będą chcieli kupić dom lub działkę – niezbędna jest zgoda. Takich ograniczeń nie ma w przypadku obywateli Unii Europejskiej – wyjaśnia Paweł Rudzik z Credipass (doradztwo kredytowe i finansowe). – W niektórych bankach do złożenia wniosku wystarczy paszport, ale większość banków będzie wymagała karty pobytu – czasowej lub na pobyt stały. Należy pamiętać, że banki będą weryfikowały również zdolność kredytową, wysokość wkładu własnego, czy historię w BIK. Tu wymagania banków są takie same – bez względu na to, kto wnioskuje o kredyt.
Czytaj więcej
Ceny domów deweloperskich rosną. Część klientów decyduje się na budowę takiej nieruchomości. Ile to kosztuje?