Potencjalni
nabywcy nowych mieszkań w większości największych miast w sierpniu udali się na wakacje, a
deweloperzy nie szarżowali z podażą –
mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. - Efektem była stabilizacja średniej ceny metra
kwadratowego lokali w ofercie warszawskich, trójmiejskich, łódzkich i
śląsko-zagłębiowskich firm deweloperskich - dodaje.
W Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu średnia cena nowych mieszkań znów poszła w górę – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
Gdzie ceny nowych mieszkań znów na ścieżce wzrostu
W Warszawie i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii sierpień był piątym w tym roku miesiącem, w którym średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie firm deweloperskich utrzymała poziom z poprzedniego miesiąca. - Cieszyć też może wyhamowanie podwyżek w Trójmieście i Łodzi, gdzie w lipcu średnia cena nowych mieszkań w przeliczeniu na metr kwadratowy wzrosła aż o 2 proc. – przypomina Marek Wielgo. - Podobną podwyżkę odnotowaliśmy wówczas we Wrocławiu. W sierpniu wyniosła tam 1 proc. Podobnie w Krakowie i Poznaniu. Przy czym akurat w tych miastach ceny wróciły na ścieżkę wzrostu. W Krakowie miesiąc temu świętowaliśmy pierwszy po 2,5 roku spadek średniej ceny metra kwadratowego o 1 proc. W Poznaniu przerwana została seria trzech miesięcy bez podwyżek.
Liderzy wzrostów. Tam mieszkania zdrożały najbardziej
Jak mówi Marek Wielgo, sierpień nie przyniósł zmian w wyścigu o miano tegorocznego lidera podwyżek. - Wciąż prowadzą Łódź i Wrocław. Od początku roku średnia cena metra kwadratowego wzrosła w tych dwóch miastach o 10 proc. Poznań strącił Warszawę z drugiego miejsca na trzecie – mówi ekspert. - Podwyżki wyniosły tam odpowiednio 7 i 6 proc. Z kolei w Krakowie średnia cena poszła w górę o 5 proc., w Trójmieście – o 4, a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – o 3 proc.