Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej definiuje obiekty, które mają pełnić funkcję schronów lub miejsc doraźnego schronienia. Zgodnie z założeniami organy administracji publicznej mogą uznać obiekty budowlane lub ich części za budowle ochronne w porozumieniu z właścicielami lub zarządcami nieruchomości. Schrony i miejsca schronienia mogą znajdować się również w budynkach prywatnych.
Czytaj więcej
Regulacje dotyczące miejsc doraźnego schronienia w blokach mają wejść w życie w 2026 r. Co z ich finansowaniem?
Projekt ustawy oraz towarzyszące jej rozporządzenie w sprawie warunków technicznych dla budowli ochronnych zostały przygotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ustawa określa dwa rodzaje obiektów – adaptacje istniejących przestrzeni, takich jak tunele metra, kolei czy garaże podziemne, oraz nowe obiekty pełniące funkcję schronów lub miejsc doraźnego schronienia.
Schrony, jak i miejsca doraźnego schronienia muszą spełniać wiele wymagań, które nie obowiązują w obiektach pozbawionych tej funkcji. Wiąże się to z dodatkowymi nakładami inwestycyjnymi na wzmocnienia konstrukcyjne, wyposażenie w dodatkowe urządzenia, jak i z wygospodarowaniem powierzchni na konieczne pomieszczenia lub instalacje. W przypadku obiektów nowo projektowanych ma to wpływ na zmniejszenie powierzchni, która mogłaby być przeznaczona na miejsca parkingowe, pomieszczenia gospodarcze etc.
Wyzwania projektowe
Wdrożenie nowych regulacji niesie wiele wyzwań dla projektantów architektury, instalacji sanitarnych i specjalistów pozostałych branż. Harmonogram projektowania i uzgodnień na wszystkich etapach, od koncepcji do projektu budowlanego, znacznie się wydłuży – co wiąże się z większym nakładem i czasu, i środków. Ponadto istnieje problem z dostępnością specjalistycznych urządzeń instalacyjnych (np. wentylacyjnych) spełniających wymagania techniczne dla obiektów obrony cywilnej.