Murapol z sowitym zyskiem w 2023 roku

Deweloper przekazał więcej mieszkań i większy był wkład segmentu PRS. Zysk byłby jeszcze lepszy, gdyby nie koszty wejścia na giełdę.

Publikacja: 03.04.2024 09:37

Murapol z sowitym zyskiem w 2023 roku

Foto: Mat. prasowe

Deweloperska grupa opublikowała pierwsze sprawozdanie finansowe od grudniowego debiutu – raport podsumowujący 2023 r. Murapol wypracował 219,2 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej, o 3 proc. więcej niż rok wcześniej. Na akcję to 5,37 zł. Wskaźnik ROE (rentowności kapitału własnego) wyniósł 39,2 proc. wobec 48,4 proc. rok wcześniej.

Mieszkania na sprzedaż i dla inwestora PRS

Murapol stoi na dwóch nogach – sprzedaje mieszkania nabywcom indywidualnym oraz buduje na potrzeby rynku living (PRS i prywatne akademiki) we współpracy ze swoim głównym akcjonariuszem.

W 2023 r. biznes deweloperski przyniósł 1,03 mld zł przychodów, o 18 proc. więcej niż rok wcześniej. Murapol przekazał klientom klucze do 2801 mieszkań, o 5,6 proc. więcej rok do roku. Zysk brutto ze sprzedaży wzrósł o 7 proc., do 366 mln zł – marża zmniejszyła się z 39,2 proc. do 35,6 proc.

Segment PRS miał 187,2 mln zł przychodów, o 40 proc. więcej niż rok wcześniej. Działalność ta rozpoznawana jest jako kontrakt budowlany, a nie wraz z przekazaniami lokali. Zysk brutto ze sprzedaży wzrósł o 29 proc., do 17,6 mln zł.

Sprawozdawczość segmentowa nie rozciąga się na kolejne poziomy rachunku zysków i strat.

Skonsolidowane przychody wyniosły 1,22 mld zł, o 21 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk brutto ze sprzedaży wzrósł o prawie 8 proc., do 383 mln zł. Zysk operacyjny zwiększył się o ponad 4 proc., do 266 mln zł.

Duży popyt mimo braku programu

- Oceniamy, że wypracowaliśmy satysfakcjonujące i zgodne z oczekiwaniami wyniki finansowe w 2023 r. Przede wszystkim przychody ze sprzedaży w segmencie sprzedaży detalicznej wzrosły rok do roku o blisko 20 proc. i przekroczyły 1 mld zł. Odnotowaliśmy większą liczbę przekazań oraz wyższe ceny transakcyjne w segmencie deweloperskim. W 2023 r. średnia cena przekazanego lokalu wzrosła o 12 proc. - wskazał Przemysław Kromer, członek zarządu ds. finansowych. - Raportowany zysk netto przekroczył 219 mln zł mimo istotnych kosztów o charakterze jednorazowym oraz niegotówkowym (w tym koszty IPO) o łącznej wartości ponad 24 mln zł. Podsumowując kwestie finansowe, mamy więc komfortową sytuację, pozwalającą z optymizmem patrzeć na kolejne okresy i planować dalszy rozwój skali biznesu grupy – dodał.

W 2023 r. Murapol podpisał 2889 umów deweloperskich/przedwstępnych, o 3,8 proc. więcej niż rok wcześniej. Na koniec grudnia aktywne były 142 umowy rezerwacyjne. W prospekcie podano, że celem na 2024 r. jest sprzedaż ponad 3,7 tys. lokali. Firma nie podsumowała jeszcze sprzedaży w I kwartale br.

Zarząd oczekuje, że w 2024 r. przewagi wewnętrzne grupy będą wspierane przez czynniki zewnętrze. „Na rynku mieszkaniowym obserwowany jest duży popyt – przede wszystkim w segmencie popularnym. Występuje także wysoki krajowy deficyt mieszkaniowy i obserwowana poprawa otoczenia gospodarczego. Dodatkowo trwają prace nad kolejnym programem rządowym, a także systematycznie rosną płace w Polsce” – napisał prezes Nikodem Iskra w liście do akcjonariuszy. Bank ziemi obejmuje 17 miast i daje potencjał budowy ponad 21 tys. lokali.

Zapowiedź dywidendy

„Zarząd zamierza rekomendować wypłatę dywidendy i konsekwentnie realizować przyjętą politykę rozwoju” – napisał prezes Iskra w liście. W prospekcie Murapol podawał, że zarząd będzie rekomendować wypłatę łącznie minimum 200 mln zł, czyli po 4,9 zł na akcję, co oznacza stopę 14,8 proc. wobec ceny z IPO, czyli 33 zł. Obecny kurs to 44 zł.

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu