Nowe mieszkania. W Łodzi ceny spadły, w Warszawie wzrosły

Marzec przyniósł stabilizację średnich cen ofertowych nowych mieszkań w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. Lokale zdrożały m.in. w Warszawie i Poznaniu – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.

Publikacja: 03.04.2024 07:34

Nowe mieszkania. W Łodzi ceny spadły, w Warszawie wzrosły

Foto: Fotorzepa/A.Burakowski

- Czy podwyżki cen nowych mieszkań wreszcie wyhamują, czy będą wyższe niż w ubiegłym roku, co wielu może się wydać się szokujące? Po trzech miesiącach to pytanie wciąż pozostaje otwarte, choć są powody do optymizmu – ocenia Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

Zwroty sytuacji. Spadki i wzrosty

Ekspert zwraca uwagę, że w tym roku właściwie każdy kolejny miesiąc w którejś z metropolii przynosił zwrot sytuacji, co utrudnia jej ocenę. - Najlepszym przykładem może być Łódź, która w lutym była liderem podwyżek średniej ceny metra kwadratowego mieszkań w ofercie deweloperów. Ale już liderem nie jest, bo w marcu średnia w tym mieście spadła o 2 proc. – mówi Marek Wielgo. Przeciętna cena mkw. lokali na łódzkim rynku pierwotnym w lutym przekroczyła 11 tys. zł. W marcu spadła poniżej 10,8 tys. zł.

- Na czele w wyścigu cenowym znalazły się Warszawa i Poznań. W stolicy nowe mieszkania podrożały w marcu średnio aż o 2 proc. (do niespełna 17,5 tys. zł), a w Poznaniu – o 1 proc. – do niemal 12,8 tys. zł – podaje ekspert portalu RynekPierwotny.pl. – W Poznaniu ceny nowych mieszkań pną się w tym roku w górę systematycznie, natomiast w Warszawie sytuacja przypomina rollercoaster. W styczniu średnia cena mkw. nowych lokali w stolicy wzrosła o 2 proc., w lutym się nie zmieniła, zaś w marcu znów wzrosła.

Mat.prasowe

Czy podobnie jest w Krakowie (ponad 16 tys. zł/mkw.), Wrocławiu (ponad 13,3 tys. zł) i Trójmieście (ponad 15 tys. zł)? Jak mówi Marek Wielgo, w tych metropoliach średnia cena mkw. nowych mieszkań w marcu utrzymała poziom z lutego. - W poprzednich miesiącach zdarzały się tam jednak wahnięcia cen. Ostatecznie Trójmiasto jest jedyną metropolią, w której średnia cena mkw. nowych mieszkań zachowała wartość z końcówki ubiegłego roku – zwraca uwagę Marek Wielgo.

W pozostałych metropoliach kupujący nowe mieszkania w marcu musieli się liczyć z większym wydatkiem niż w grudniu. - Co gorsza, w przypadku Krakowa, Łodzi, Poznania i miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podwyżka średniej ceny mieszkań w ofercie deweloperów była w I kwartale większa niż w analogicznym okresie przed rokiem – zaznacza analityk. – Oczywiście, to jeszcze nie przesądza, że taka sytuacja utrzyma się cały rok.

Mat.prasowe

Konieczne zwiększenie podaży

– Wzrost średniej ceny mkw. mieszkań wyhamuje, gdy rosnącej aktywności inwestycyjnej firm deweloperskich towarzyszyć będzie wzrost podaży mieszkań w segmencie popularnym – komentuje Marek Wielgo.

Ekspert podkreśla, że niemal we wszystkich metropoliach oferta firm deweloperskich wyraźnie się poprawiła. - Wyjątkiem była Łódź, choć trzeba zaznaczyć, że wybór mieszkań w tym mieście wciąż jest rekordowo duży. Problem w tym, że z oferty deweloperów najszybciej znikają najtańsze mieszkania, zaś ceny tych, które wprowadzają do sprzedaży często przekraczają możliwości kupujących lokale na kredyt – wyjaśnia Marek Wielgo. - Na przykład warszawscy deweloperzy prawdopodobnie z tego powodu zawarli w marcu mniej umów niż w poprzednich dwóch miesiącach. Na rynek trafiły mieszkania, których średnia cena metra kwadratowego sięgała 18,5 tys. zł. Sprzedane były zaś znacznie tańsze, bo po ok. 16,1 tys. zł za metr. Połączenie tych dwóch czynników dało efekt w postaci 2-proc. wzrostu średniej ceny mkw. mieszkań pozostających w ofercie.

Mat.prasowe

Marcową stabilizację cen w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście Wielgo tłumaczy wprowadzeniem do oferty puli stosunkowo tanich jak na te rynki mieszkań. A wyprzedawały się głównie lokale nieco od nich droższe.

Zmiana struktury cen

- W Warszawie już ponad jedna piąta mieszkań kosztuje więcej niż 20 tys. zł za metr! Niestety, zarówno w stolicy jak i w Krakowie coraz większym wyzwaniem jest znalezienie mieszkania z ceną poniżej 10 tys. zł za metr – mówi Marek Wielgo. - Także w innych metropoliach odsetek takich lokali szybko się zmniejsza, np. we Wrocławiu – z 14 do 7 proc. w ciągu zaledwie trzech miesięcy.

W Łodzi i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii można jeszcze znaleźć mieszkania w cenie nieprzekraczającej 9 tys. zł za mkw. - Ale czy będą one dostępne za rok? Skoro od grudnia w Łodzi oferta skurczyła się z 32 do 24 proc. Za to odsetek mieszkań z ceną powyżej 12 tys. zł za mkw. zwiększył się w tym mieście z 15 do 26 proc. - wskazuje Marek Wielgo.

Mat.prasowe

Coraz drożej z drugiej ręki

- W marcu kontynuowały marsz w górę także ceny mieszkań oferowanych na rynku wtórnym. Jak wynika z danych portalu GetHome.pl, w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście średnia cena mkw.  lokali podskoczyła w ciągu miesiąca o 1 proc., zaś w Łodzi i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – o 2 proc. – podaje Marek Wielgo. - Tylko w Poznaniu odnotowaliśmy w marcu spadek średniej ceny ofertowej mkw. mieszkań z drugiej ręki — i to aż o 2 proc.

Mat.prasowe

Jak mówi analityk, po trzech miesiącach zdecydowanym liderem podwyżek na rynku wtórnym jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, gdzie średnia cena mkw. wzrosła aż o 10 proc. Najmniej, średnio tylko o 1 proc., podrożały w tym roku używane mieszkania w Trójmieście.

Marek Wielgo zwraca uwagę, że w Warszawie, Wrocławiu i Łodzi mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym drożały w zbliżonym tempie. - W miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz w Krakowie i Trójmieście bardziej wzrosła w tym roku średnia cena mkw. mieszkań z drugiej ręki, zaś w Poznaniu mieliśmy do czynienia z sytuacją odwrotną. Bardziej podrożały tu mieszkania w ofercie firm deweloperskich – zauważa. - Wciąż w czterech metropoliach – w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście – średnia cena mkw. mieszkań na rynku wtórnym jest wyższa niż na rynku pierwotnym. Największa różnica na korzyść rynku wtórnego jest w Łodzi.

Mat.prasowe

- Czy podwyżki cen nowych mieszkań wreszcie wyhamują, czy będą wyższe niż w ubiegłym roku, co wielu może się wydać się szokujące? Po trzech miesiącach to pytanie wciąż pozostaje otwarte, choć są powody do optymizmu – ocenia Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

Zwroty sytuacji. Spadki i wzrosty

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Budownictwo
Ceny mieszkań doszły do sufitu? Sprzedający liczą na kolejne zwyżki
Nieruchomości
Cisza przed burzą. Ceny wystrzelą?
Nieruchomości
Jak wyjść z kryzysu mieszkaniowego. Przed patologiami uchroni dostępność mieszkań
Nieruchomości mieszkaniowe
Coraz mniej niedrogich mieszkań w ofercie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nieruchomości
Off market: luksus dla wybranych