Aktualizacja: 20.03.2025 17:06 Publikacja: 29.02.2024 21:03
Foto: mat. pras.
Zawarte we wchodzącym w życie 1 kwietnia rozporządzeniu przepisy dotyczące tzw. mikroapartamentów mogą uderzyć w lokale typowo użytkowe, przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej.
W nowo dodanym par. 56a rozporządzenia wprowadzona została minimalna powierzchnia użytkowa przewidziana dla lokali użytkowych (25 mkw.). Nie jest to wymóg bezwzględny – wyodrębnienie mniejszych lokali użytkowych dopuszczalne będzie na pierwszych dwóch kondygnacjach naziemnych budynku pod warunkiem posiadania bezpośredniego dostępu z zewnątrz budynku, jak również w budynkach zamieszkania zbiorowego (np. hotelach czy pensjonatach) lub budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, bez dodatkowych wymogów.
Inwestycje, które powstały niezgodnie z przepisami, powinny być w pilnym trybie „ucywilizowane”, dostosowane do obowiązujących norm – mówi Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania.
Ograniczoną już ofertę mieszkań przetrzebili beneficjenci „bezpiecznego kredytu". A za kilka miesięcy ma wystartować jego następca. Deweloperzy zdążą dołożyć do pieca?
Chcemy dać potrzebującym Polakom wybór: albo dostępny kredyt na mieszkanie, albo tani wynajem, mówi Krzysztof Kukucki, wiceminister rozwoju i technologii.
Nawet kilkaset inwestycji może trafić do kosza. Podaż lokali spadnie, ceny wzrosną – to według branży skutki szybkiego wdrożenia nowych zasad budowania. Mają one ukrócić patodeweloperkę.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Klamka zapadła. W kwietniu 2024 r. wejdą w życie przepisy zwalczające tzw. patodeweloperkę. Inwestycje przyspieszą?
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Trudno znaleźć prawdziwą ofertę premium w inwestycjach mieszkaniowych, nawet tutaj na targach MIPIM w Cannes. Dla klientów z najwyższej półki niezbędne jest nieustanne myślenie o ich potrzebach, proponowanie im najwyższego standardu i jakości. Ale w naszej najnowszej inwestycji w Warszawie chcemy też stworzyć kawał miasta, który będzie otwarty dla wszystkich – mówi Rafał Kula, prezes i współzałożyciel NOHO Investment.
Fundusz private equity Greenstone kupuje od firmy Torus resztę udziałów w gdańskim biurowcu Format, stając się jedynym właścicielem budynku.
Z raportu CBRE wynika, że certyfikat zrównoważonego rozwoju daje wiele przewag. Ale diabeł tkwi w szczegółach.
Deweloper stworzy w Łodzi mieszkania serwisowane dla seniorów. Demografia wymusi więcej tego typu inwestycji.
Budowa ogrodzenia to jedna z pierwszych czynności wykonywanych po zakupie działki. Jeśli jednak mamy obok sąsiadów, sytuacja wymaga uzgodnień. Właściciele nieruchomości mogą się spotkać z propozycją współfinansowania budowy płotu lub jego wymiany. Czy trzeba na nią przystać?
Zespół deregulacyjny Rafała Brzoski proponuje usprawnienie procedur legalizacji samowoli budowlanej. Nie chodzi o wspieranie naruszania prawa, ale o bezpieczeństwo.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas