Jakich specjalistów szuka Polak

W mijającym roku Polacy najczęściej szukali specjalistów od fotowoltaiki. W cenie były też usługi remontowe i pośrednictwo kredytowe – wynika z analiz portalu Oferteo.

Publikacja: 19.12.2023 19:07

Jakich specjalistów szuka Polak

Foto: Mat.prasowe

Serwis sprawdził, jakich specjalistów Polacy szukali w 2023 roku. W mijającym roku na platformie złożono ponad 1,8 mln pytań ofertowych dotyczących specjalistów z różnych dziedzin.

Beneficjenci programu

- Największym zainteresowaniem cieszyli się nadal fachowcy od fotowoltaiki. Tuż za nimi uplasowały się usługi remontowania mieszkań i domów, a podium zamykali dostawcy okien PCV – wskazują przedstawiciele portalu. - Ogromny wzrost zainteresowania w porównaniu z 2022 r. zaliczyli specjaliści do spraw kredytów hipotecznych. Liczba pytań o pośredników kredytowych wzrosła aż o 460 proc. rok do roku. Tak skokowy wzrost można tłumaczyć rządowym programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, który mocno zaktywizował Polaków marzących o własnym domu lub mieszkaniu.

Usługi specjalistów z zakresu fotowoltaiki także rok wcześniej zajmowały czołowe miejsce na platformie. - Nawet ponad 40-proc. spadek liczby pytań użytkowników w 2023 r. nie zmienił tej kolejności – wskazują przedstawiciele serwisu. - Drugie miejsce zajęły usługi remontowe domów i mieszkań, które rok wcześniej zajmowały 9. pozycję wśród najpopularniejszych kategorii. Od stycznia do grudnia 2023 r. nastąpił 34 – proc. wzrost zainteresowania takimi usługami. Podium najpopularniejszych usług zamyka branża okien PCV, która w porównaniu z ubiegłym rokiem zanotowała spadek liczby pytań użytkowników platformy o 15 proc.

Największy spadek dotknął branżę pomp ciepła: usług specjalistów w tym roku szukało 64 proc. mniej użytkowników niż przed rokiem. Mimo to kategoria ta jest wciąż na bardzo wysokim, 4. miejscu.

Małe i duże firmy

- Na naszej platformie są obecni zarówno mikroprzedsiębiorcy, jak też duże firmy usługowe. Zmiany dotyczące pytań ofertowych użytkowników są odzwierciedleniem aktualnych tendencji rynkowych oraz gospodarczych - mówi Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.

Dodaje, że przez lata bardzo mocno się rozwinęła branża OZE . - Obecny rok nie był łatwy zarówno dla fotowoltaiki, jak i pomp ciepła. Nie można jednak mówić o załamaniu tych branż, które mimo widocznych spadków, nadal zajmują czołowe pozycje – zaznacza Karol Grygiel. - Z kolei branża remontowa jest kolejnym beneficjentem rządowego programu dopłat do kredytów mieszkaniowych.

Adwokaci i księgowi

Analitycy Oferteo.pl analizują też pytania ofertowe klientów, z podziałem na ich wiek, składane w I półroczu tego roku. - Młodsi użytkownicy (wiek: 18-24 i 25-34 lata) w pierwszej kolejności szukali adwokatów, a następnie księgowych. Wśród starszych grup (55-64 i 65+) największą popularnością cieszyły się usługi montażu klimatyzacji i okien – wskazują. - Podsumowując rok, widoczna jest całkowita zmiana preferencji. Wśród wszystkich grup wiekowych największym zainteresowaniem cieszyły się usługi budowlane i remontowe. Użytkownicy w przedziale wiekowym 18-44 lata najczęściej szukali specjalistów do budowy domów. Wśród starszych grup królowały usługi remontów mieszkań i domów.

Platforma Oferteo przeanalizowała również sześć miast z największą liczbą pytań ofertowych. - Mieszkańcy Warszawy najczęściej szukali usług adwokatów. Z kolei we Wrocławiu pierwsze miejsce zajęła kategoria związana z montażem klimatyzacji. W Łodzi największym zainteresowaniem cieszyły się usługi budowy domów, a w Krakowie układanie kostki brukowej – wskazuje serwis. - Poznaniacy najczęściej wybierali kategorię pożyczki bez BIK, a mieszkańcy Gdańska najczęściej szukali usług księgowych.

Serwis sprawdził, jakich specjalistów Polacy szukali w 2023 roku. W mijającym roku na platformie złożono ponad 1,8 mln pytań ofertowych dotyczących specjalistów z różnych dziedzin.

Beneficjenci programu

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Apartamenty drożały najszybciej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Ceny mieszkań z drugiej ręki biją rekordy
Nieruchomości
Tani kredyt. Więcej młodych na zakupach
Nieruchomości
Ile na mieszkanie w mniejszym mieście
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nieruchomości
Mieszkania. Kolejne wzrosty cen w listopadzie