Mieszkania. Kolejne wzrosty cen w listopadzie

O 5 proc. wzrosły w ciągu miesiąca średnie ceny ofertowe mkw. nowych mieszkań w Poznaniu i aglomeracji katowickiej. W Trójmieście – o 3 proc. – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.

Publikacja: 01.12.2023 16:59

Mieszkania. Kolejne wzrosty cen w listopadzie

Foto: Fotorzepa/A.Burakowski

- Po potężnym wzroście średniej ceny nowych mieszkań w III kwartale zastanawialiśmy się, co przyniesie IV kwartał. Zaczął się on dość optymistycznie. W październiku tempo wzrostu cen w większości metropolii wyraźnie osłabło. Wyjątkami były Trójmiasto i Wrocław – przypominają analitycy portalu RynekPierwotny.pl. - W listopadzie sytuacja się jednak zmieniła – zaznaczają. W mgnieniu oka znikały najtańsze mieszkania.

Czytaj więcej

Kurczą się mieszkania, na które nas stać. Tak ich metraż zjada "Kredyt 2 proc."

Nowe drogie inwestycje

Ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że tym razem Wrocław był jedyną metropolią, w której średnia cena ofertowa mieszkań deweloperskich utrzymała poziom z poprzedniego miesiąca – ok. 13,1 tys. zł za mkw.

W Poznaniu przeciętne ceny mkw. nowych lokali od października do listopada wzrosły o 5 proc., do 12,3 tys. zł. Także o 5 proc. zdrożały mieszkania w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Nowe lokale w listopadzie były tam wyceniane średnio na 10,6 tys. zł za mkw.

Analitycy serwisu RynekPierwotny.pl przypominają, że miesiąc wcześniej w obu tych metropoliach ceny w przeliczeniu na metr kwadratowy praktycznie nie drgnęły.

Mat.prasowe

- W przypadku Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wyjaśnienie tego fenomenu jest proste. W Katowicach jeden z deweloperów wprowadził do sprzedaży dużą pulę drogich jak ten rynek mieszkań, w tym inwestycyjnych. po ponad 16 tys. zł za mkw. I właśnie te lokale tak wywindowały średnią cenę – wyjaśnia Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Dodaje, że także w stolicy Wielkopolski w ofercie firm deweloperskich pojawiły się w listopadzie trzy drogie inwestycje (w centrum miasta) ze średnimi cenami ok. 18 tys. zł za metr. – Jednocześnie bardzo wzrosła tu sprzedaż nowych mieszkań, a kupujący wybierali z oferty deweloperów lokale dużo tańsze od wprowadzonych na rynek. W efekcie średnia cena metra kwadratowego wszystkich mieszkań w ofercie przekroczyła w listopadzie poziom 12 tys. zł za mkw. – wyjaśnia Marek Wielgo.

Mat.prasowe

Segment popularny

W Trójmieście średnie ceny ofertowe nowych mieszkań w listopadzie w porównaniu z październikiem były wyższe o 3 proc., przekraczając 14,7 tys. zł za mkw.

W Warszawie przeciętne ceny poszły w górę o 2 proc., do niespełna 16,4 tys. zł, w Krakowie i w Łodzi – o 1 proc., do ponad 15,6 tys. i ponad 10,1 tys. zł, odpowiednio.

Analitycy tłumaczą, że w Trójmieście, Łodzi i w Warszawie działał podobny mechanizm jak Poznaniu i Katowicach. Najlepiej sprzedawały się mieszkania z segmentu popularnego, a deweloperzy uzupełniali ofertę drogimi lokalami. - Z kolei w Krakowie pojawiło się w ofercie sporo stosunkowo tanich mieszkań. Nie zapobiegło to jednak podwyżce średniej ceny, choć trzeba przyznać, że dynamika wzrostu wyraźnie spadła w ostatnich dwóch miesiącach – podkreślają. – W III kwartale byliśmy świadkami potężnych wzrostów średniej ceny mkw. mieszkań w ofercie krakowskich firm deweloperskich. W lipcu średnia przebiła pułap 14 tys. zł, a dwa miesiące później – 15 tys. zł za metr!

Na kieszeń kredytobiorców

Marek Wielgo zwraca też uwagę na Wrocław. - Cieszy wzrost aktywności inwestycyjnej firm deweloperskich, którzy uzupełnili ofertę mieszkaniami ze średnią ceną niespełna 10,2 tys. zł za mkw. Można powiedzieć - na kieszeń klientów kredytowych – zauważa ekspert.

Przypomina, że „Bezpieczny kredyt 2 proc.” praktycznie wyczyścił ofertę deweloperów z najtańszych mieszkań. Z tego też powodu, we wrześniu i październiku spadła dość gwałtownie sprzedaż nowych mieszkań w tym mieście.

- Od dawna zwracamy uwagę, że aby średnia cena metra mieszkań na rynku pierwotnym przestała rosnąć, deweloperzy musieliby radykalnie zwiększyć podaż mieszkań, zwłaszcza w segmencie popularnym, czyli budowanych z myślą o klientach kredytowych – komentuje Marek Wielgo.

Dodaje, że może się okazać, że stolica Dolnego Śląska dołączy do Łodzi, która jest w tym roku fenomenem. – Co prawda średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie firm deweloperskich w tym mieście wzrosła w listopadzie o 1 proc., niemniej jednak Łódź wciąż jest oazą stabilności wśród największych metropolii. I to zarówno pod względem wielkości oferty, jak i średniej ceny mieszkań, która wzrosła w tym roku najmniej, bo „tylko” o 8 proc. – podaje analityk. 

Mat.prasowe

Liderzy podwyżek

W pozostałych metropoliach, licząc rok do roku, mieliśmy do czynienia z dwucyfrowymi podwyżkami średniej ceny metra kwadratowego nowych lokali. - Liderami podwyżek są Kraków, Trójmiasto i Warszawa. Ceny mieszkań nie rosły tu tak szybko od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku. Od grudnia ubiegłego roku nowe mieszkania w ofercie krakowskich i trójmiejskich deweloperów podrożały średnio o 25 proc., a w Warszawie – o 20 proc. – podaje RynekPierwotny.pl.

Z punktu widzenia kupujących rosnące ceny mieszkań w ofercie deweloperów dobrze obrazuje ich struktura. - Na przykład w Krakowie, gdzie średnia cena mkw. lokali wzrosła najbardziej, oferta tych z ceną poniżej 10 tys. zł skurczyła się w tym roku z 21 do 2 proc. Za to odsetek mieszkań z ceną powyżej 12 tys. zł za mkw. zwiększył się od grudnia ubiegłego roku z 50 do 88 proc. – podaje serwis.

Mat.prasowe

W listopadzie spektakularne zmiany w strukturze cenowej odnotowano w Łodzi i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W tej pierwszej metropolii jeszcze miesiąc wcześniej 39 proc. mieszkań w ofercie deweloperów miało cenę poniżej 9 tys. zł za mkw. Dziś udział takich lokali wynosi 34 proc. Najbardziej wzrósł – z 54 do 58 proc. – odsetek lokali z ceną 9-12 tys. zł za metr.

- Po potężnym wzroście średniej ceny nowych mieszkań w III kwartale zastanawialiśmy się, co przyniesie IV kwartał. Zaczął się on dość optymistycznie. W październiku tempo wzrostu cen w większości metropolii wyraźnie osłabło. Wyjątkami były Trójmiasto i Wrocław – przypominają analitycy portalu RynekPierwotny.pl. - W listopadzie sytuacja się jednak zmieniła – zaznaczają. W mgnieniu oka znikały najtańsze mieszkania.

Nowe drogie inwestycje

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nieruchomości
Ile na mieszkanie w mniejszym mieście
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć samochód w nowej firmie?
https://autosalon.moto.rp.pl/artykul/nowy-samochod-w-nowej-firmie
Nieruchomości
Wróciły kolejki i licytacje
Nieruchomości
Ostatni zryw na tanie kredyty?
Nieruchomości
Szybkie przeprowadzki są możliwe
Nieruchomości
To może być gorący grudzień w mieszkaniówce