Coraz trudniej o mieszkanie na tani kredyt

O lokal spełniający kryteria programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” jest najtrudniej w Warszawie, Gdańsku, Krakowie i we Wrocławiu. Oferta wzrosła tylko w Katowicach.

Publikacja: 19.11.2023 10:04

Coraz trudniej o mieszkanie na tani kredyt

Foto: Metrohouse

Tak wynika z analiz sieciowej agencji nieruchomości Metrohouse i Credipass (pośrednik kredytowy). – Malejąca dostępność mieszkań, które można kupić na tani kredyt, to efekt rosnących cen i dużego zainteresowania zakupami – tłumaczą eksperci.

Malejąca oferta w dużych miastach

Na tani kredyt można kupić mieszkania nie droższe niż 500 tys. zł (singiel) i 600 tys. zł (rodzina). Wkład własny nie może przekraczać 200 tys. zł. – W marcu, a więc przed wejściem w życie programu dopłat („Bk 2 proc.” obowiązuje od lipca), nasza agencja sprawdziła, jak wiele mieszkań z rynku wtórnego spełnia kryteria cenowe programu – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. - Monitoringiem objęliśmy lokale z rynku wtórnego w cenie do 600 tys. zł w największych miastach. Badanie powtórzyliśmy w połowie listopada, weryfikując, jak bardzo zmieniła się dostępność lokali, które można kupić z na tani kredyt - wyjaśnia. 

Jak mówi Jańczuk, dostępność mieszkań w cenie do 600 tys. zł najbardziej zmalała w największych metropoliach. - W Warszawie oferta mieszkań w tej cenie wynosiła w marcu 35 proc., dziś - 14 proc. Stolica jest jednocześnie miastem, w którym dostępność takich lokali jest najmniejsza – zauważa ekspert Metrohouse. - Rekordowe spadki dostępności takich mieszkań odnotowaliśmy w dwóch innych miastach. W Gdańsku jeszcze osiem miesięcy temu połowa ofert lokali miała cenę poniżej 600 tys. zł, a obecnie - jedynie co czwarta. Wzrosty cen i szybka wyprzedaż mieszkań z tego segmentu doprowadziła do dużego spadku dostępności także w Krakowie, gdzie jedynie co piąte mieszkanie można kupić w cenie do 600 tys. zł. W I kw. tego roku było to 45 proc. Oferta mocno skurczyła się także we Wrocławiu - z 60 do 37 proc.

Mat.prasowe

Większa podaż w małych miastach

Pula takich mieszkań, jak zaznacza Marcin Jańczuk, w większości analizowanych miast jest coraz mniejsza. – Są jednak miasta, gdzie nabywcy nie muszą się martwić małą podażą lokali, które można kupić na tani kredyt – mówi ekspert. – Są to mniejsze ośrodki jak np. Bydgoszcz, Toruń, Białystok i Olsztyn. Znakomita większość mieszkań spełnia kryteria programu dopłat. Nie oznacza to jednak, że w każdym z tych ośrodków znajdziemy mieszkanie, którego parametry będą idealnie dopasowane do potrzeb kupujących. Na tle analizowanych miast wyróżniają się Katowice - w porównaniu z I kwartałem br. miasto ma jeszcze większy odsetek ofert spełniających kryterium ceny (wzrost z 70 na 75 proc.). W tym przypadku należy jednak wziąć pod uwagę strukturę oferty, gdzie znaczny udział mieszkań to lokale wymagające nakładów na remonty.

Zdolność kredytowa

Żeby dostać tani kredyt, trzeba mieć, oczywiście, odpowiednią zdolność kredytową. - Pomimo że kryteria brane pod uwagę przy wyliczaniu tej zdolności przy „Bezpiecznym kredycie 2 proc.” są łagodniejsze niż przy standardowej ofercie, to nadal nie każdy może go uzyskać – mówią analitycy.

Eksperci Credipass wskazują, jakie dochody muszą wykazać potencjalni kredytobiorcy. – Singiel niemający wkładu własnego musi zarabiać aż 6 tys. zł na rękę. W przypadku pary wspólne zarobki muszą wynieść 7 550 zł netto – wskazują. - Rodzina z dwójką dzieci, starająca się o 600 tys. zł kredytu, musi mieć minimalne zarobki netto 9 637 zł, wliczając 500+.

Jak podkreślają analitycy, program dopłat do kredytów jest adresowany do młodych ludzi na dorobku. - W praktyce jednak kupujący muszą wykazać się sporymi zarobkami – zaznaczają.

Tak wynika z analiz sieciowej agencji nieruchomości Metrohouse i Credipass (pośrednik kredytowy). – Malejąca dostępność mieszkań, które można kupić na tani kredyt, to efekt rosnących cen i dużego zainteresowania zakupami – tłumaczą eksperci.

Malejąca oferta w dużych miastach

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Pół miliona złotych może nie wystarczyć na mieszkanie
Nieruchomości
Rynek mieszkań pod presją czasu
Nieruchomości
Mniejsze zyski z wynajmu mieszkań
Nieruchomości
Chętnych na superekskluzywne apartamenty nie brakuje
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Budownictwo
Czego chce branża nieruchomości od przyszłego rządu
Nieruchomości
Ceny mieszkań rosną coraz szybciej