Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.12.2024 13:51 Publikacja: 04.07.2023 11:06
Fabryka Perun na warszawskim Kamionku
Foto: Mat.prasowe
Specustawa mieszkaniowa, potocznie zwana lex deweloper, ma z założenia ułatwiać pozyskiwanie terenów budowlanych i usprawnienie procesu wydawania decyzji administracyjnych. Ma więc przyspieszyć rozwój budownictwa mieszkaniowego oraz całej infrastruktury - dróg publicznych, przedszkoli, szkół, obiektów kulturalnych. Największą zmianą, jaką wprowadziła specustawa mieszkaniowa, jest możliwość prowadzenia inwestycji niezależnie od ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Czy ustawa zdała egzamin? Ocenia PZFD.
Trudne początki
Ustawa deregulacyjna miała uwolnić działki, których rynek mieszkań bardzo potrzebuje. Ale w przyjętym kształcie zablokuje inwestycje. Potrzebna jest szybka nowelizacja przepisów – alarmuje branża deweloperska.
Na jeden lokal budowany na mocy specustawy co najmniej 1,5 miejsca parkingowego – zakłada ustawa deregulacyjna. Ceny poszybują, a inwestycje mogą być nieopłacalne – przestrzega branża.
Przy ul. Targowej w Chorzowie deweloper wybuduje trzy kaskadowe budynki. Oprócz mieszkań powstaną także lokale usługowe.
Zabudowa pofabrycznego terenu na stołecznym Kamionku będzie mniej intensywna. Inwestor zapowiada obniżenie nowych budynków.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Starający się o bankowe finansowanie klient musi pamiętać, że oprócz zdolności kredytowej ważna jest wycena mieszkania. Jego wartość nie zawsze równa się cenie.
Niemal 1,5 tys. mieszkań w sześciu etapach. Osiedle Apartamenty Krakowska we Wrocławiu wybuduje Robyg.
Od 12 grudnia można składać wnioski o dotacje w ramach programu "Czyste Powietrze dla powodzian" - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ustawy mieszkaniowe – polaryzujące i rozgrzebane. Te o uwolnieniu gruntów, regulacji krótkiego najmu, REIT-ach – bardziej lub mniej zasygnalizowane. A to nie wszystkie otwarte fronty. Jaki jest bilans po 12 miesiącach?
Kupujący wstrzymywali się z transakcjami, sprzedający próbowali grać na czas, utrzymując ceny na wysokim poziomie.
Hale w województwie łódzkim chcą wynajmować firmy produkcyjne, logistyczne i handlowe. Popyt w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. wzrósł aż o 72,5 proc.
Informacje z portali internetowych potwierdzające rezerwację czy zawierające opinię najemcy to dopuszczalne i wiarygodne dowody, że w bloku są mieszkania wynajmowane krótkoterminowo.
Przydałoby się więcej spotkań z ekspertami i powołanie stałych grup roboczych dotyczących np. prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – ocenia ekspert Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej.
Trzy wyzwania podatkowe. Rynek czeka na rozstrzygnięcia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas