- Biorąc pod uwagę liczbę mieszkań oddanych do użytku, rynek mieszkań zanotował najlepszy wynik od 1979 roku. W 2022 r. oddano 238,6 tys. mieszkań i domów. To kilka tysięcy więcej niż w rekordowym 2021 roku – wskazują autorzy raportu AMRON-SARFiN.

Analitycy zaznaczają, że w sektorze budownictwa mieszkaniowego odnotowano najpoważniejsze zahamowanie koniunktury od kilkunastu lat. – W 2022 roku deweloperzy sprzedali o 38 proc. mniej mieszkań niż rok wcześniej. Pod względem liczby transakcji osiągnięto poziom z lat 2013-2014 – wskazują. - Ograniczony dostęp do kredytów, spadek sprzedaży mieszkań i skokowy wzrost kosztów budowy skutkowały wyraźnym spadkiem liczby rozpoczynanych inwestycji oraz wydawanych pozwoleń na budowę. Liczba rozpoczynanych inwestycji spadła o ponad 30 proc. W 2022 roku zaczęto budować aż o 77 tys. mniej mieszkań niż rok wcześniej.

Autorzy raportu podkreślają, że spadek liczby transakcji i znaczące ograniczenia liczby udzielanych kredytów hipotecznych spowodowały zahamowanie wzrostu cen transakcyjnych mieszkań. - Na koniec ubiegłego roku dla w największych aglomeracjach sięgał średnio ok. 3 proc.. Największy wzrost cen, na poziomie 6,8 proc., odnotowano we Wrocławiu – wskazują eksperci. - Wzrost kosztów utrzymania i wysokie oprocentowanie kredytów to w efekcie spadek dostępności mieszkań.

Indeks dostępności mieszkaniowej M3 spadł z utrzymującego się w ostatnich pięciu latach poziomu powyżej 200 pkt do poziomu zbliżonego do notowanego w 2012 roku. - Spadek dostępności mieszkań i spadek zdolności kredytowej kredytobiorców, spowodowały przesunięcie znacznej części popytu z rynku mieszkaniowego na rynek najmu. Wprawdzie czwarty kwartał 2022 roku przyniósł wyraźne spowolnienie wzrostu czynszów, jednak w skali roku wzrosty stawek miały nadal wynik dwucyfrowy. W ujęciu rocznym najwyższą dynamikę czynszu, w wysokości 19,16 proc., odnotowano w Krakowie – wynika z analiz AMRON-SARFiN.