Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.12.2024 11:39 Publikacja: 09.02.2023 21:12
Foto: Mat.prasowe
Koszty, optymalizacja, oszczędności – te pojęcia towarzyszą właścicielom nieruchomości komercyjnych i najemcom – a jakie to wyzwania z punktu widzenia zarządzających budynkami?
Sytuacja jest wielowymiarowa, mamy wielu uczestników rynku i ścierające się interesy. Z jednej strony są właściciele nieruchomości, którzy zainwestowali potężne pieniądze i oczekują określonych zwrotów, nie chcąc ich nawet przejściowo pomniejszać. Z drugiej strony mamy użytkowników budynków, najemców, którzy w skrajnych przypadkach walczą o przetrwanie. Oczywiście dużo zależy od rodzaju najemcy i klasy nieruchomości – np. w biurowcach, gdzie mieszczą się siedziby główne firm, tam, gdzie rezyduje prezes i osoby decyzyjne, trochę inaczej się postrzega koszty.
Deweloper pozyskał ponad dwa miliardy złotych na refinansowanie kompleksu Varso Place.
Model hybrydowy przyjął się na dobre i wniknął do DNA pracowników biurowych – powiedziała w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Ewelina Kałużna, szefowa zespołu ds. strategicznego doradztwa dotyczącego miejsc pracy w spółce biurowej Skanska.
Alternatywną dla dużych najemców liczących koszty może być Służewiec, gdzie jest niemal 230 tys. mkw. pustostanów.
Wybór miejsca i sposobu pracy, opieka medyczna, ale i komfortowe biuro ze świetnym adresem – tego chce pracownik.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Właściciele biurowców do lokali usługowo-handlowych nie zawsze chcą wpuszczać nowe, nieznane marki.
Niemal 1,5 tys. mieszkań w sześciu etapach. Osiedle Apartamenty Krakowska we Wrocławiu wybuduje Robyg.
Od 12 grudnia można składać wnioski o dotacje w ramach programu "Czyste Powietrze dla powodzian" - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ustawy mieszkaniowe – polaryzujące i rozgrzebane. Te o uwolnieniu gruntów, regulacji krótkiego najmu, REIT-ach – bardziej lub mniej zasygnalizowane. A to nie wszystkie otwarte fronty. Jaki jest bilans po 12 miesiącach?
Kupujący wstrzymywali się z transakcjami, sprzedający próbowali grać na czas, utrzymując ceny na wysokim poziomie.
Hale w województwie łódzkim chcą wynajmować firmy produkcyjne, logistyczne i handlowe. Popyt w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. wzrósł aż o 72,5 proc.
Informacje z portali internetowych potwierdzające rezerwację czy zawierające opinię najemcy to dopuszczalne i wiarygodne dowody, że w bloku są mieszkania wynajmowane krótkoterminowo.
Przydałoby się więcej spotkań z ekspertami i powołanie stałych grup roboczych dotyczących np. prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – ocenia ekspert Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej.
Trzy wyzwania podatkowe. Rynek czeka na rozstrzygnięcia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas