Markę Collab stworzyła firma deweloperska Torus. Na parterze budynku Format przygotowano 260 stanowisk pracy w różnych wariantach podziału. Moduły pomieszczą od dwóch do 37 osób. Wydzielono też dodatkową przestrzeń z własnym wejściem i serwerownią, na której będzie mogło pracować 86 osób. Projekt aranżacji wnętrz przygotowała pracownia Roark Studio.

Deweloper zapowiada, że marka będzie sukcesywnie rozwijana. Kolejne elastyczne biura będą się pojawiać w wybranych biurowcach Torusa. Już na początku przyszłego roku w Collab zmieni się Neon Flex. - Mimo że Collab jest sieciową marką Torusa, to każdą lokalizację będziemy analizować odrębnie, tworząc indywidualną ofertę dopasowaną do konkretnego miejsca, specyfiki biurowca czy potencjału danej okolicy. Elastyczny będzie więc nawet sam Collab – mówi Marta Burak, dyrektor ds. komercjalizacji w Collabie.

Sebastian Rączkowski, dyrektor zarządzający marką, dodaje, że Collab wykorzystuje doświadczenia zdobyte przy projekcie Neon Flex. – Zainicjowaliśmy go na początku 2021 roku w biurowcu Neon i teraz wypływamy na szerokie wody flexów – mówi. – Pandemia zdecydowanie przyspieszyła rozwój tego sektora. Space as a service – przestrzeń, stanowisko pracy jest dzisiaj usługą, z której korzysta coraz więcej firm, nie tylko feelancerzy, mikro i średnie firmy, ale także korporacje, które tworzą nowe modele pracy i mniejsze, satelickie oddziały – tłumaczy.

Pięciokondygnacyjny biurowiec Format znajduje się w biznesowej części Gdańska, na granicy Oliwy i Przymorza.  Budynek oferuje niemal 16 tys. mkw. powierzchni najmu. W planach jest stworzenie zewnętrznej strefy sportowej – boisk do gry w koszykówkę i siatkówkę. Format został zaprojektowany przez trójmiejski oddział pracowni APA Wojciechowski Architekci. Firma Torus kupiła niedawno sąsiedni teren. Na pofabrycznym terenie planuje wielofunkcyjną inwestycję.