W Dzienniku Ustaw ogłoszono ustawę z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (poz. 1557). Nowelizacja wprowadza m.in. możliwość prowadzenia dziennika budowy i książki obiektu w formie elektronicznej.
To się opłaca
Cyfryzacja oznacza zmniejszenie ryzyka przekroczenia kosztów projektów, większą przejrzystość projektów i zwiększenie zaangażowanie stron. Ma też wpływ na emisję odpadów, dostosowanie sektora produkcji materiałów budowlanych do potrzeb rynku, optymalizację zasobów energetycznych, niższe koszty utrzymania budynków, poprawę konkurencyjności.
- Obowiązujące od lat przepisy nie przeszkadzają w elektronizacji procesów budowlanych – zaznacza prof. Michał Jackowski, współwłaściciel kancelarii DSK. - Przykładem są art. 22 ust. 4 dyrektywy 2014/24 w sprawie zamówień publicznych oraz art. 69 PZP. Z drugiej jednak strony nie ma przepisów oraz procedur, które mobilizowałyby zamawiających i rynek budowlany do takich zmian. Mówimy tymczasem o sektorze o jednym z najmniejszych stopni cyfryzacji, którego roczny wskaźnik produktywności wzrósł w ciągu 20 lat o 1 proc. – podkreśla.
Jak szacują autorzy raportów EUBIM Task Group wdrożenie innowacyjnych narzędzi cyfrowych przyniosłoby oszczędności rzędu 15-25 proc. na europejskim rynku infrastruktury (10 proc. oznacza 130 mld euro na rynku europejskim).