Odwilż w biurach. Mniej pustych metrów

Delikatny spadek współczynnika pustostanów na rynku biur w Warszawie odnotowała w pierwszym kwartale firma doradcza JLL. Rośnie zainteresowanie elastycznymi powierzchniami.

Publikacja: 19.05.2022 12:35

Odwilż w biurach. Mniej pustych metrów

Foto: JLL

– Początek tego roku to wyraźna odwilż na stołecznym rynku biurowym po niepewności związanej z pandemią – mówią przedstawiciele JLL. – Pierwszy kwartał przyniósł m.in. delikatny spadek współczynnika pustostanów, drugi rekordowy poziom popytu na biura w historii oraz zwiększenie zainteresowania elastycznymi biurami.

Najemcy z sektora finansów

JLL podaje, że w pierwszych trzech miesiącach roku najemcy wynajęli w Warszawie aż 273,2 tys. mkw. biur. 42 proc. powierzchni wynajęły banki i firmy finansowe. - To właśnie długo negocjowane przez banki umowy najmu zostały podpisane w pierwszym kwartale. Stanowiły największe kontrakty zawarte w tym okresie – mówi Tomasz Czuba, dyrektor działu wynajmu powierzchni biurowych i reprezentacji najemcy w JLL.

Dyrektor wspomina też o powierzchniach wynajętych przez firmy z szeroko rozumianej branży technologii, które odpowiadały za 17 proc. najmów w tym czasie. Z analiz JLL wynika, że sytuację na rynku biur determinuje niepewność związana w wojną w Ukrainie i konieczność szybkiego relokowania pracowników. - Z drugiej strony firmy coraz chętniej wracają do biur w związku ze stopniowym znoszeniem obostrzeń pandemicznych. W efekcie widać jeszcze większe zainteresowanie elastycznymi biurami – mówią eksperci JLL. - Mimo podwyżki cen większość operatorów mających biura w centralnych lokalizacjach stolicy odnotowuje ponad 90-procentowe obłożenie. Niektórzy mogą się pochwalić wynajmem wszystkich powierzchni. Alternatywą dla firm, która wzbogaca tradycyjny rynek biur, są flexy. Istnieje też możliwość podnajmu powierzchni biurowej.

W Warszawie na najemców zainteresowanych takimi przestrzeniami czeka ok. 112 tys. mkw. powierzchni.

Luka podażowa

W pierwszym kwartale rynek biurowy wzbogacił się o sześć biurowców. Ich łączna powierzchnia to 93,4 tys. mkw., a łączny poziom wynajęcia to ponad 80 proc. - Do największych nowych budynków należą ForestTower (51,5 tys. mkw., HB Reavis) i LIXA C (19,4 tys. mkw., Yareal). -Początek tego roku potwierdza, że szczyt aktywności deweloperów mamy już za sobą. Po kilku latach, kiedy w budowie było od 700 tys. do 800 tys. mkw. dziś powstaje jedynie 276 tys. mkw., co jest najniższym wynikiem od 2010 r. Deweloperzy coraz ostrożniej podchodzą do nowych inwestycji, dlatego przewidujemy lukę nowej podaży w 2023 roku - prognozuje Tomasz Czuba.

Nowe rekordy

W pierwszym kwartale 2022 r. czynsze transakcyjne za najlepsze biura w Warszawie delikatnie wzrosły. Wiąże się to, jak tłumaczą analitycy JLL, z rosnącymi kosztami pracy i z podwyżką cen materiałów budowlanych.

Na koniec marca stawki te wynosiły od 18 do 25 euro miesięcznie za metr biura w szerokim centrum stolicy i do 16 euro za mkw. – poza nim. JLL przewiduje, że znaczących zmian można się spodziewać w 2023 r. – W efekcie przewidywanej luki podażowej możliwości najmu w nowo oddawanych budynkach będą mocno ograniczone – oceniają eksperci.

Początek 2022 r. na rynku biur zaczął się spektakularną transakcją – budynki B i C The Warsaw HUB od firmy Ghelamco kupił Google za rekordową kwotę 582 mln euro. - Transakcja ustanowiła rekord w sektorze biurowym, przebijając zakup wieżowca Warsaw Spire A przez spółkę IMMOFINANZ za 386 mln euro w 2019 r. Całkowita wartość inwestycji biurowych w pierwszym kwartale 2022 r. to 783 mln euro, co stanowi najwyższy wynik w ujęciu kwartalnym od IV kw. 2019 r. – wskazują eksperci JLL.

– Początek tego roku to wyraźna odwilż na stołecznym rynku biurowym po niepewności związanej z pandemią – mówią przedstawiciele JLL. – Pierwszy kwartał przyniósł m.in. delikatny spadek współczynnika pustostanów, drugi rekordowy poziom popytu na biura w historii oraz zwiększenie zainteresowania elastycznymi biurami.

Najemcy z sektora finansów

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Biura rosną w regionach. Najwięcej powierzchni przybyło w Katowicach
Architektura
Najemcy wymagają ekocertyfikatów. Każdy może być zielony
Nieruchomości
Takie biura lubimy najbardziej
Nieruchomości
Biura w Polsce dla firm z Ukrainy
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Nieruchomości
W Warszawie zabraknie biur?