W sumie w regionach jest już niemal 6,3 mln mkw. biur – podaje firma doradcza CBRE. W pierwszym kwartale roku oddano do użytku 243,5 tys. mkw. powierzchni. Najwięcej - w Katowicach (116,3 tys. mkw.). Na kolejnych miejscach znalazły się Wrocław i Trójmiasto.
Nowe umowy i renegocjacje
Z analiz CBRE wynika, że na koniec pierwszego kwartału na ośmiu głównych rynkach regionalnych do wynajęcia od zaraz było ponad 970 tys. mkw. biur. Niewynajęta powierzchnia to 15,5 proc.
- Rynki biurowe ośmiu największych miast poza Warszawą cieszą się popularnością wśród najemców. W pierwszym kwartale wynajęto 153 tys. mkw., czyli o 28 proc. mniej niż w ostatnich trzech miesiącach zeszłego roku, ale o ponad połowę więcej w porównaniu do pierwszego kwartału 2021 roku – mówi cytowany w komunikacie Kamil Tyszkiewicz, szef rynków regionalnych w CBRE. - Największą część stanowiły nowe umowy, włączając umowy przednajmu oraz powierzchnie na potrzeby własne właściciela nieruchomości (łącznie 73 proc.). Renegocjacje i przedłużenia kontraktów odpowiadały za 22 proc. zarejestrowanego popytu, a ekspansje za niecałe 5 proc. Choć pod względem nowej podaży prym wiodły Katowice, to największym rynkiem pozostaje Kraków i nic nie wskazuje, by miało się to zmienić w najbliższej przyszłości – zaznacza.
Na koniec pierwszego kwartału zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w ośmiu głównych miastach regionalnych to już prawie 6,3 mln mkw. - Największymi rynkami biurowymi w Polsce (po Warszawie) jest Kraków z ponad 1,6 mln mkw. powierzchni, a za nim Wrocław (prawie 1,3 mln mkw.). Trzecie miejsce zajęło Trójmiasto, z nieco ponad 992 tys. mkw. biur.