- Rok 2021 był rekordowy na rynku powierzchni magazynowych pod wieloma względami. Deweloperzy, aby zaspokoić potrzeby klientów, decydowali się na rozpoczęcie nowych inwestycji, z których coraz większą część stanowiły obiekty czysto spekulacyjne – mówi Dominika Jędrak, dyrektor działu doradztwa i badań rynku w firmie doradczej Colliers. - Dzięki temu zarówno nowa podaż, jak i ta w budowie, osiągnęły rekordowe wartości. Wyjątkowo duży popyt sprawił, że pomimo ogromnej ilości dostarczanej powierzchni, stopa pustostanów nie wzrosła. Wręcz przeciwnie – jest najniższa w historii rynku.

Wielkie inwestycje

Jak podaje Colliers, największym rynkiem magazynowy jest niezmiennie Warszawa (trzy strefy). Za stolica są Górny Śląsk i Polska centralna, gdzie na koniec 2021 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej to odpowiednio: 5,2 mln mkw., 4,3 mln mkw. i 3,5 mln mkw. – W 2021 roku deweloperzy ukończyli inwestycje o łącznej powierzchni ok. 3,1 mln mkw. To ponad 1 mln mkw. więcej niż w roku 2020, co jest najwyższym rocznym wynikiem w historii polskiego rynku powierzchni magazynowych – zwraca uwagę Dominika Jędrak.

Największe obiekty magazynowe wybudowane w ubiegłym roku to Panattoni BTS Świebodzin (200 tys. mkw.), Hillwood Rokitno (112 tys. mkw.) i GLP Lędziny Logistics Centre (112 tys. mkw.). Eksperci Colliersa podkreślają, że ubiegły rok był rekordowy także pod względem powierzchni w budowie. - W II kw. 2021 r. po raz pierwszy w historii przekroczono granicę 3 mln mkw. powierzchni w budowie, a pod koniec IV kw. 2021 r. było to 4,2 mln mkw. Dziś najwięcej buduje się w regionie Górnego Śląska (706,8 tys. mkw.) – czytamy w raporcie.

Rekordowy popyt

W 2021 r. wynajęto 7,5 mln mkw. magazynów. To ponad 2 mln mkw. więcej niż w 2020 r. - To najwyższy wynik w historii polskiego rynku magazynowego. Najwięcej powierzchni wynajęto w Warszawie (1,26 mln mkw.), na Górnym Śląsku (1,17 mln mkw.) i w Poznaniu (1,10 mln mkw.) – podaje Colliers. - Pod względem sektorów działalności najemców liderami były branża 3PL (39 proc.), e-commerce (14 proc.) i handel (14 proc.).

- Ubiegły rok upłynął pod znakiem dalszego znacznego rozwoju e-commerce. W III kw. 2021 r. swoje pierwsze centrum dystrybucyjne w Polsce otworzył AliExpress, a na początku ubiegłego roku działalność logistyczną w naszym kraju rozpoczął jeden z jego większych konkurentów w Chinach – firma JD.com – wskazuje Antoni Szwech, analityk w dziale doradztwa i badań rynku w firmie Colliers. – W Świebodzinie swoje kolejne centrum dystrybucji w Polsce otworzył światowy gigant sektora e-commerce - to drugi pod względem wielkości obiekt logistyczny w Polsce. Pod koniec roku firma Zalando ogłosiła, że otworzy dwa nowe centra logistyczne w okolicach Bydgoszczy, których łączna powierzchnia to ok. 250 tys. mkw. 

Umowy i czynsze

W strukturze transakcji dominowały nowe umowy (55 proc.). Znaczny udział przypadł także na renegocjacje i umowy typu BTS (inwestycje na konkretne zamówienie, które stanowiły odpowiednio 23 i 17 proc. popytu. - Czynsze na wszystkich rynkach magazynowych pozostały stabilne. Najwyższe odnotowano w warszawskiej strefie I, gdzie stawki bazowe zaczynały się od 4 euro za mkw. miesięcznie, a najwyższe przekraczały 5,50 euro za mkw.W warszawskich strefach II i III (obszary poza granicami miasta) i na pozostałych rynkach regionalnych, stawki bazowe wahały się od 2,7 do 3,9 euro za mkw. – czytamy w raporcie. Poziom niewynajętej powierzchni magazynowej w całym kraju wyniósł na koniec roku 3,8 proc. To o 2,8 proc. mniej niż rok wcześniej. Współczynnik pustostanów zmniejszył się także o 0,1 pkt proc. w stosunku do III kw. 2021 r. - To najniższa wartość w historii rynku – zaznacza Antoni Szwech.

Co dalej

- Pandemia COVID-19 nie tylko nie wpłynęła negatywnie na rynek powierzchni magazynowej w Polsce, lecz napędziła jego rozwój. Dobra koniunktura sprawia, że po historycznym 2021 roku, kiedy z kwartału na kwartał padały kolejne rekordy, możemy się spodziewać, że rok 2022 będzie czasem dalszego intensywnego rozwoju rynku. Duży udział będzie miał w tym sektor e-commerce, którego obsługa nie wiąże się tylko z zapotrzebowaniem na powierzchnię czołowych graczy tego sektora, ale też m.in. firm kurierskich czy operatorów logistycznych sieci automatów paczkowych, których, jak wynika z naszego raportu, z roku na rok jest coraz więcej – mówi Maciej Chmielewski, dyrektor działu powierzchni logistycznych i przemysłowych w firmie Colliers.