Portal Nieruchomosci-online.pl sprawdził dla "Rzeczpospolitej" średnie ceny ofertowe nieruchomości z rynku wtórnego w dziesięciu największych miastach. Ceny z końca stycznia porównano z tymi z końca grudnia ubiegłego roku.

W droższym mieszkaniu

- Mieszkania z drugiej ręki drożały we wszystkich miastach. Największe wzrosty odnotowaliśmy w Białymstoku, gdzie średnie ceny lokali na rynku wtórnym poszły w górę o 3,2 proc., do ponad 7,9 tys. zł za mkw. – wskazują analitycy Portal Nieruchomosci-online.pl. W Bydgoszczy ceny wzrosły w ciągu kwartału o 2,7 proc., do ponad 6,8 tys. zł, a w Poznaniu i Szczecinie – po 2 proc., do ponad 9 i ponad 7,9 tys. zł, odpowiednio.

W pozostałych miastach wzrosty były już mniejsze. W Warszawie mieszkania zdrożały o 1 proc. Średnia cena ofertowa mkw. lokali na stołecznym rynku wtórnym pod koniec stycznia to 13,3 tys. zł. W Łodzi średnie ceny ofertowe mkw. mieszkań w ciągu miesiąca (grudzień 2021/styczeń 2022 r.) poszły w górę zaledwie o kilka złotych, do ponad 7,3 tys. zł, w Lublinie – z ponad 7,9 do 8 tys. zł za mkw., w Krakowie – z ponad 11,5 do ponad 11,6 tys. zł, we Wrocławiu – z ponad 9,9 tys. zł do ponad 10 tys. zł, a w Gdańsku – z niespełna 11,2 do ponad 11,3 tys. zł.

– Średnie ceny ofertowe mieszkań rosną wszędzie, ale jest to umiarkowany wzrost. Potwierdzają się wyniki badania nastrojów pośredników, które przeprowadziliśmy wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. Zapytaliśmy 740 agentów o prognozy na I kwartał. Zdecydowana większość spodziewała się utrzymania trendu wzrostowego: „umiarkowany wzrost" przewidywało 50 proc. ankietowanych, a „duży wzrost" ok. 11 proc. – mówi Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl.

Dodaje, że styczniowe dane pokazują też, jak zmienia się podaż mieszkań na rynku wtórnym. - Spośród dziesięciu największych miast, tylko w trzech (Gdańsk, Lublin, Szczecin) zaobserwowaliśmy w skali miesiąca nieznaczny wzrost liczby ogłoszeń. W pozostałych lokalizacjach oferta się skurczyła. Najbardziej w Łodzi (-6,6 proc.) i Krakowie (-6,2 proc.) – wskazuje Alicja Palińska.

W droższym domu

Średnia cena ofertowa domów jednorodzinnych w ciągu miesiąca najbardziej, o 5,2 proc., do ponad 6,8 tys. zł, wzrosła w Poznaniu. W Gdańsku ceny ofertowe mkw. budynków jednorodzinnych wzrosły od grudnia o 3,2 proc., do ponad 7,3 tys. zł, a w Warszawie – o 1,5 proc., do ponad 8,6 tys. zł.

W Łodzi średnie ceny mkw. domów z rynku wtórnego od grudnia ubiegłego roku do końca stycznia tego roku poszły w górę z ponad 5,5 do ponad 5,6 tys. zł, w Lublinie – z ponad 4,9 do ponad 5,1 tys. zł, w Bydgoszczy – z ponad 5,4 do 5,6 tys. zł, a w Białymstoku – z ponad 4,7 do ponad 4,8 tys. zł za mkw.

- W odróżnieniu od segmentu mieszkań w przypadku domów w trzech miastach na dziesięć zaobserwowaliśmy minimalny spadek cen. Były to Kraków (- 1,6 proc., ponad 7,4 tys. zł za mkw.), Wrocław (- 1 proc., ponad 7,8 tys. zł za mkw.) i Szczecin, chociaż w tym przypadku należy to uznać raczej za utrzymanie dotychczasowego poziomu (- 0,4 proc., 7 tys. zł za mkw.) – wskazują eksperci portalu Nieruchomosci-online.pl. – Nasze dane za styczeń pokazują także, że nieco zwiększa się podaż na rynku domów. Wzrost liczby ogłoszeń zanotowało pięć na dziesięć największych miast: Szczecin (9 proc.), Kraków (8,7 proc.), Białystok (5,4 proc.), Wrocław (3,8 proc.) i Lublin (3 proc.). Liczba ofert najbardziej zmniejszyła się w Gdańsku (- 8,8 proc.) i Warszawie (- 7,6 proc.) – wskazują.