Schowasz fortepian, ale nie kota

Popyt na samoobsługowe magazyny jest coraz większy. Powierzchnie wynajmują osoby prywatne i firmy z przeróżnych branż.

Publikacja: 16.07.2016 08:16

Najmniejsze schowki we Wrocławiu i Poznaniu można wynająć już za ok. 80 zł miesięcznie

Najmniejsze schowki we Wrocławiu i Poznaniu można wynająć już za ok. 80 zł miesięcznie

Foto: Stokado Self Storage

Firma Less Mess Storage, która ma trzy magazyny w czeskiej Pradze i dwa w Warszawie - przy al. Krakowskiej i ul. Ostródzkiej, korzysta z zastrzeżonych haseł "Hotel dla rzeczy" i „Hotel dla Twoich rzeczy". Jak mówi Izabela Kurowska, dyrektor sprzedaży w Less Mess Storage, popyt na samoobsługowe magazyny jest coraz większy. Powierzchnie wynajmują osoby prywatne i firmy z przeróżnych branż. Do dyspozycji klientów są pomieszczenia od 0,52 do 20 mkw. Wysokość magazynów: 2,9 m, pozwala składować rzeczy piętrowo.

Z własnym kodem

- W magazynie można przechowywać prawie wszystko. Powierzchnie są czyszczone, wentylowane i ogrzewane - opowiada Izabela Kurowska. W takich pomieszczeniach umieścimy m.in. meble, ubrania, sprzęt sportowy i elektroniczny, instrumenty, rowery, dokumenty. Nie wolno chować broni, narkotyków, butli z gazem, szybko psującej się żywności, roślin ani ... teściowej. - A niektórzy pytają o taką możliwość - śmieje się dyrektor. Schowki są zazwyczaj wynajmowane na miesiąc, ale czas najmu można skrócić. 0,5-metrowe pomieszczenia można mieć od 109 zł miesięcznie. Schowki o wymiarach 1x1x1 m wynajmiemy od 79 zł.

- Po podpisaniu umowy klient, który dostaje indywidualny kod dostępu, może korzystać z pomieszczenia całą dobę siedem dni w tygodniu - mówi dyrektor z Less Mess Storage. Magazyny są zamykane na kłódkę i nikt poza klientem nie ma do nich dostępu. - Bezpieczeństwo gwarantują nowoczesny system kontroli dostępu, monitoring, oraz patrole ochrony - mówi Izabela Kurowska.

Firma proponuje także dodatkowe usługi, jak odbiór i wysyłka paczek, transport, niszczenie dokumentów.

Pomieszczenia do składowania rzeczy oferuje też Kangu Self Storage. Przemysław Główczewski, dyrektor zarządzający, mówi, że samoobsługowe magazyny działają dziś w większości dużych polskich miast. - Jednak w porównaniu z USA, gdzie jest ponad 50 tys. magazynów self storage, ich liczba jest u nas niewielka - mówi. - Polski rynek ma jednak duży potencjał i od kilku lat rozwija się bardzo dynamicznie - podkreśla. Na rynku takich nieruchomości numerem jeden jest Warszawa.

Nie tylko na remont

- Popyt na usługi magazynowania samoobsługowego jest bardzo duży i stale rośnie - podkreśla Przemysław Główczewski. - Sprzyja temu intensywna urbanizacja i związana z tym mniejsza powierzchnia mieszkaniowa przypadająca na jedną osobę, a także konsumpcyjny styl życia. Nasze magazyny są wypełnione w ok. 70-80 proc., co skłania nas do inwestowania w kolejnych miastach - wyjaśnia. Klienci indywidualni najczęściej wynajmują magazyny, aby przechować rzeczy na czas przeprowadzki lub remontu. Część przechowuje ubrania sezonowe. Firmy, jak mówi dyrektor Kangu Self Storage, wynajmują schowki na archiwalne dokumenty, asortyment sklepów internetowych, artykuły reklamowe.

Magazyny Kangu powstały we Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu i w Warszawie. Stołeczny obiekt został otwarty w czerwcu . Powierzchnie do wynajęcia, w zależności od miasta, wahają się od 1 do 23 mkw. Stawki : od 85 zł miesięcznie. Największe pomieszczenia można wynająć za ok. 950 zł na miesiąc.

Dwa obiekty magazynowe we Wrocławiu przy ul. Opolskiej i Karmelkowej i jeden w Poznaniu przy ul. Druskienickiej ma Stokado Self Storage. Do wynajęcia są schowki od 1 do 25 mkw. - Oferujemy zarówno typowe dla branży komórki w magazynie wewnętrznym, jak również nowatorskie na polskim rynku powierzchnie w magazynach kontenerowych z możliwością bezpośredniego podjazdu dla samochodu - opowiada Klaudiusz Bechcicki ze Stokado Self Storage. Schowki można wyod tygodnia do kilku lat. Z obiektów Stokado korzysta kilkuset najemców. Mniej więcej połowa to osoby prywatne, druga połowę stanowią firmy.

Jak zauważa Klaudiusz Bechcicki, zainteresowanie małymi powierzchniami do przechowywania rośnie. - Polacy coraz bardziej doceniają uporządkowaną przestrzeń, w której żyją, a w nowych budynkach wielorodzinnych często brakuje np. komórek lokatorskich - zauważa. Stawki najmu zaczynają się od 80 zł miesięcznie.

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu
Rynek nieruchomości
W mieszkaniówce przedwiośnie