W czwartek Sąd Najwyższy po raz pierwszy rozstrzygał spór o stosowanie przepisów o obrocie nieruchomościami rolnymi obowiązującymi od 30 kwietnia 2016 r. Chodzi o znowelizowaną ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego.
SN przesądził, że do egzekucji z nieruchomości rolnych rozpoczętych przed 30 kwietnia 2016 r. stosuje się stare zasady. Oznacza to, że nieruchomość na licytacji kupi także osoba, która nie jest rolnikiem indywidualnym.
To ważne rozstrzygnięcie. Ustawa, która wprowadziła zmiany do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, nie zawierała przepisów przejściowych. Nie było więc wiadomo, jakie zasady stosować: nowe czy stare. Sądy orzekały różnie.
Jakie przepisy
Problem miał również Sąd Okręgowy w Sieradzu. Prowadził sprawę egzekucji z 4 ha gruntów rolnych. Komornik przeprowadził licytację jeszcze w 2015 r. Nikt w jej trakcie nie zgłaszał uwag. Następnie sąd rejonowy wydał postanowienie o przybiciu na rzecz licytanta. Dłużnik wniósł na to postanowienie zażalenie do SO. A ten zapytał SN, według jakich zasad prowadzić licytację: starych czy nowych. A jeżeli nowych, to kto i kiedy powinien zweryfikować uprawnienia potencjalnych nabywców nieruchomości rolnych. Czy komornik na etapie licytacji czy sąd, kiedy przysądza osobie, która wygrała licytację, prawo własności nieruchomości.
Jednak po staremu
W czwartek SN odpowiedział, że do spraw egzekucyjnych rozpoczętych przed 30 kwietnia 2016 r. stosuje się przepisy obowiązujące przed tą datą. Wyjaśnił, że w takich sprawach ma zastosowanie art. 12 ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (to ta właśnie ustawa wprowadziła zmiany do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego w kwestii obrotu nieruchomościami rolnymi). Zgodnie z tym uregulowaniem do postępowań dotyczących nabycia nieruchomości rolnych oraz wpisu do księgi wieczystej wszczętych na podstawie ustaw zmienianych w art. 3, art. 4, art. 6 i art. 7 i niezakończonych do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe. Wspomniany w przepisie art. 7 dotyczył ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Mówi on także o egzekucji.