Z końcem roku przestał obowiązywać przepis, który nakładał na gminy obowiązek dostarczenia lokali zamiennych niektórym najemcom. Chodzi o art. 32 ustawy o ochronie praw lokatorów (dalej jako: ustawa lokatorska). Dotyczy on przede wszystkim dawnych najemców kwaterunkowych z kamienic prywatnych oraz komunalnych.

Do tej pory ustawa lokatorska przewidywała, że gmina musi w takiej sytuacji dostarczyć mieszkania zamienne, choć tylko tym, którzy przed jej wejściem w życie, tj. przed 2001 r., płacili czynsz regulowany. Samorządy musiały się wywiązywać z tego obowiązku do końca 2017 r.

Do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy lokatorskiej przedłużającej ten termin o dwa lata, tj. do 31 grudnia 2019 r. Jego autorami są posłowie Platformy Obywatelskiej. Szansę na jego uchwalenie są więc mizerne. Mające przewagę w parlamencie Prawo i Sprawiedliwość odrzuca wszystkie projekty PO.

Tymczasem termin obowiązywania tego przepisu ustawy lokatorskiej już przedłużano. Ostatnio w 2015 r. Wówczas na problem zwracał uwagę rzecznik praw obywatelskich. Tłumaczył, że gdyby nastąpiło zwolnienie gmin z obowiązku zapewnienia lokum, zostałby on przerzucony na właścicieli, a ci nie mają na ogół możliwości dostarczenia lokalu zamiennego.

Etap legislacyjny: wpłynął do Sejmu