Tani dom to nie zawsze dobry interes

Ceny nieruchomości „z dożywociem” mogą stanowić nie lada pokusę, ale trzeba uważać na pułapki – podkreśla pośredniczka Joanna Lebiedź, ekspertka Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Publikacja: 11.11.2021 21:19

Tani dom to nie zawsze dobry interes

Foto: Materiały prasowe

aig

Na rynku pojawiają się czasem mieszkania, domy, ale nawet i grunty obciążone prawem dożywocia. Zgodnie z definicją prawną umowa o dożywocie lub umowa dożywocia  to rodzaj umowy, mocą której jedna ze stron (najczęściej obdarowany), w zamian za przeniesienie na jego rzecz własności nieruchomości zobowiązuje się zapewnić zbywającemu/darczyńcy, dożywotnie utrzymanie.

Dożywocie jest bardzo szeroko opisane w akcie notarialnym – przeważnie ustanawiane jest przy umowie darowizny nieruchomości i polega na tym, że obdarowany ma obowiązek utrzymywania dożywotnika, leczenia, dostarczania pożywienia, i sprawienia pogrzebu wedle obowiązujących zwyczajów. To bardzo szeroki zakres obowiązków, który „przypięty” jest nie do obdarowanego, ale do nieruchomości.

Tylko 69 zł za pół roku czytania.

O tym, jak szybko zmienia się świat. Czy będzie pokój na Ukrainie. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, tłumaczymy, inspirujemy.

Nieruchomości
Warto czekać na przeceny mieszkań z drugiej ręki?
Nieruchomości
Marcin Jańczuk: Klienci nie biją się o mieszkania
Nieruchomości
Na fali miejskiego życia. Lokum Porto we Wrocławiu
Nieruchomości
Inwestorzy lubią Gdańsk
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Nieruchomości
Greenstone przejmuje biurowiec Format. Obiekt ma komplet najemców
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń