Mieszkaniowa drożyzna. Kiedy ceny przestaną rosnąć?

Średnia cena mkw. mieszkań oferowanych przez deweloperów w Warszawie we wrześniu to już ponad 12,3 tys. zł. Od 2017 r. wzrosła aż o 60,2 proc. – podaje serwis tabelaofert.pl.

Publikacja: 11.11.2021 14:23

Mieszkaniowa drożyzna. Kiedy ceny przestaną rosnąć?

Foto: Materiały prasowe

aig

Lokale drożeją nieprzerwanie od pięciu lat – podkreślają eksperci serwisu tabelaofert.pl i redNet 24, firmy specjalizującej się w sprzedaży mieszkań deweloperskich. Zdaniem Roberta Chojnackiego, prezesa redNet 24, w najbliższych miesiącach zmniejszy się liczba transakcji, a co za tym idzie – wzrośnie oferta. - A to może spowodować wyhamowanie trendu wzrostowego cen mieszkań – ocenia.

Drogie grunty i nowe prawo

Eksperci podkreślają, że na wzrosty cen ma wpływ wiele czynników. – Część to pochodna sytuacji ekonomicznej i gospodarczej w kraju i na świecie. Mowa tu m.in. o coraz wyższych kosztach wykonawstwa i materiałów, w tym także cen energii czy drożejących gruntach pod inwestycje mieszkaniowe – tłumaczą analitycy redNet 24. - Swoją cegiełkę dołożył prawodawca, wprowadzając Deweloperski Fundusz Gwarancyjny oraz przepis o efektywności energetycznej nowych budynków, co przekłada się na wzrost kosztów budowy. Nie wolno zapominać również o pozostałych czynnikach, które mają znaczenie dla naszych portfeli. Mowa m.in. o rosnącej inflacji i malejącym bezrobociu.

Z analiz redNetu wynika, że deweloperzy wprowadzają do oferty droższe nieruchomości o wyższym standardzie wykończenia. Z oferty znikają lokale na wczesnym etapie budowy, kiedy ceny są zwykle niższe.To też podbija średnie ceny nieruchomości.

- Wyznacznikiem wysokości cen na rynku nieruchomości jest w szczególności relacja popytu do podaży mieszkań. Pomimo stale rosnących cen mieszkań, deweloperzy nie nadążają z budową nowych osiedli. W II kwartale tego roku na analizowanych przez nas rynkach: warszawskim, trójmiejskim, wrocławskim, krakowskim, poznańskim i łódzkim, deweloperzy sprzedali łącznie ponad 17,6 tys. lokali, wprowadzając jednocześnie na rynek ok. 15,7 tys. mieszkań – podaje Robert Chojnacki, prezes redNet 24. - W III kwartale dysproporcja między popytem a nową podażą mieszkań była zdecydowanie mniejsza: 13,9 tys. lokali sprzedanych do 13,4 tys. mieszkań wprowadzonych, jednakże sprzedaż lokali na analizowanych rynkach również była wyższa od liczby mieszkań wprowadzonych do sprzedaży. Obrót nieruchomościami na tak wysokim poziomie i malejąca oferta mieszkaniowa sprzyjają wzrostom cen – tłumaczy.

Popyt i stopy

Ważnym czynnikiem wpływającym na popyt na mieszkania jest wysokość stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Mają one bezpośrednie przełożenie na poziom oprocentowania kredytów hipotecznych i zdolność kredytową. W październiku RPP zdecydowała się na pierwszą od lat podwyżkę stóp procentowych - z 0,1 do 0,5 proc. Miesiąc temu zdecydowała się na kolejną podwyżkę z 0,5 do 1,25 proc.

- Ostatni wzrost stóp procentowych spowodowany jest między innymi osłabieniem polskiej waluty, stale rosnącą inflacją w Polsce i ryzykiem utrwalenia się jej na obecnym wysokim poziomie. Podniesienie stóp może spowodować, że popyt na rynku nieruchomości osłabnie, jednak największy wpływ będzie miało na segment mieszkań w standardzie popularnym, o niższych cenach, gdzie zakup jest częściej finansowany kredytem. Wzrost stóp przełożył się na spadek zdolności kredytowej, a tym samym na możliwości zakupowe nabywców – ocenia Robert Chojnacki.

- Na spadek zdolności kredytowej wpływa również wprowadzenie przez banki nowej rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego – Rekomendacji S - dodaje Maciej Dymkowski, prezes serwisu tabelaofert.pl. -  Banki przy weryfikacji zdolności kredytowej klienta, muszą ją liczyć na maksymalnie 25 lat, nawet w przypadku, jeśli kredytobiorca zamierza zaciągnąć kredyt na dłuższy okres. Oznacza to zmniejszenie maksymalnej zdolności kredytowej dla większości kredytobiorców, nawet o kilkadziesiąt tys. zł. Czynniki te hamują popyt. Wsparciem popytu może być nowy plan gospodarczy Polski Ład i wynikający z niego program „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Zakłada on, że Skarb Państwa będzie gwarantem kredytu hipotecznego udzielanego przez banki przystępujące do programu na podstawie umowy zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Gwarancja zastępuje wymóg wniesienia wkładu własnego.

Nieruchomości
Barometr cen mieszkań. Wzrosty cen wyhamowały
Nieruchomości
Koniec spowolnienia sprzedaży mieszkań? Znamy wyniki deweloperów z giełdy
Nieruchomości
Nadszedł czas kupującego. Ceny mieszkań do negocjacji
Nieruchomości
Reforma planistyczna a rynek gruntów inwestycyjnych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nieruchomości
Tak deweloperzy wyceniali mieszkania w kwietniu
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne