Powrót do biura warto poprzedzić analizą i testami

Praca hybrydowa i duża elastyczność to przyszłość rynku biurowego – powiedziała w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Mariola Jakubek, HR Manager w HB Reavis.

Aktualizacja: 03.11.2021 10:57 Publikacja: 28.10.2021 20:01

Materiał powstał we współpracy z HB Reavis

Jesteśmy ponad 1,5 roku po pierwszym lockdownie, sytuacja na rynku biurowym wciąż jest „tymczasowa". Jak pani zdaniem będzie wyglądać przyszłość biur – wydaje się, że model hybrydowy przyjmie się na stałe, pytanie, w jakiej proporcji?

Przede wszystkim dalej wierzymy w biura i ta wiara jest poparta badaniami, które publikują różnego rodzaju podmioty. Praca zdalna w pełnym wymiarze ma raczej więcej wad niż zalet, ale i pełen powrót do trybu pracy jak przed pandemią, już nie nastąpi. Pytanie, w jakim kierunku to pójdzie, stawia sobie niejeden prezes i niejeden dyrektor HR. Oprócz pełnej pracy zdalnej i tej świadczonej w całości w biurze, jest kilka opcji. Wszystko zależy od tego, jaką jesteśmy firmą, jaką mamy kulturę pracy, jakich mamy pracowników i jakie są ich potrzeby.

Robiliśmy badania w naszej firmie i okazało się, że potrzeba pracy zdalnej wcale nie jest aż tak duża. Jesteśmy organizacją projektową, mamy świadomość, jak kluczowa jest współpraca, że szybciej rozwiązuje się różnego rodzaju problemy i konflikty, a sprawy szybciej idą do przodu, kiedy jesteśmy razem. Również rozdzielenie pracy i życia prywatnego jest znacznie łatwiejsze, kiedy pracujemy poza domem. Może biuro będzie agorą, miejscem spotkań, może praca będzie rozproszona po filiach na obrzeżach miast.

Elastyczność na pewno musi się pojawić, bo dla pracodawców oznacza też korzyści rekrutacyjne: np. możliwość sięgnięcia po kandydatów z dalszych regionów, zwłaszcza że pracownicy coraz mniej chętnie zmieniają pracę, a dane GUS zwiastują, że osób w wieku produkcyjnym będzie ubywać. Mając potrzeby rekrutacyjne, musimy pamiętać o szerszych zasięgach, które daje nam praca zdalna. Ile dni będziemy spędzać w biurze, a ile na home office, czy będzie to swobodny wybór pracownika, zobaczymy.

Przed pandemią wskazywano, że atrakcyjne biuro może być kartą przetargową przy rekrutacji – bo dla młodego pokolenia liczy się nie tylko wysokość pensji, ale to, by miejsce pracy było „fajne”, dobrze zlokalizowane. Czy w dobie pracy hybrydowej biuro może zachować ten status?

Biura stacjonarne wciąż muszą być atrakcyjne, zaspakajać potrzebę współpracy, komunikacji, bycia razem. Jeśli pracownicy będą mieć do wyboru między domem a biurem, to muszą mieć poczucie, że z przyjazdu do pracy mają korzyści.

Nie jest jednak tak, że powrotu do biur chcą tylko prezesi i HR-owcy. Deklarują to często sami pracownicy. W ankietach wskazywano, że w trybie home office naprawdę trudno rozdzielić życie zawodowe od prywatnego. Biuro musi więc oczywiście oferować indywidualne dostosowanie do potrzeb użytkowników, wpływać na ich dobrostan.

W związku z pandemią kwestie takie jak bezpieczeństwo i dobrostan są zacznie ważniejsze niż wcześniej. Jak ważna jest rola certyfikacji budynków, szczególnie tymi nowszymi znaczkami, jak WELL – koncentrujący się na użytkownikach, a nie samych budynkach, czy wręcz stworzony w związku z covidem WELL Health-Safety?

Pandemia przyspieszyła te procesy i podkreśliła ich wagę. Mocno osłabiła nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Dbanie o dobrostan pracowników i certyfikację budynków to kwestie, które naszej firmie są bliskie od lat. Stworzenie bezpiecznego, komfortowego środowiska w miejscu pracy będzie coraz istotniejsze. To dbanie o jakość powietrza, wody czy „bezdotykowość”, którą umożliwia nowoczesna technologia. Aranżacja przestrzeni, dobór materiałów – to wszystko wpływa na samopoczucie, koncentrację i efektywność.

Pandemia to wielka reorganizacja sposobu pracy, wszystko jest właściwie jeszcze w zawieszeniu – to z punktu widzenia działu HR ogromne wyzwania. Jakie są te kluczowe kwestie, jeśli chodzi o organizację powrotu do pracowników do biur?

Przede wszystkim należy się do tego dobrze przygotować, co wymaga czasu. Na samym początku stosowaliśmy trochę prowizoryczne rozwiązania - tablice pleksi, płyny do dezynfekcji. Nie było żadnych wytycznych, jak to wszystko ma wyglądać. Teraz mamy już praktykę i sprawdzone rozwiązania, które rekomendujemy obecnym i potencjalnym klientom. W organizacji pracy bardzo wspiera nas nasz dział Origameo, zajmujący się projektowaniem przestrzeni pracy.

Na pewno nie należy wracać na „hurra”, trzeba zastanowić się, co jest dla nas istotne i podpytać też pracowników różnego szczebla o to, w jakim trybie pracuje im się najlepiej. Warto przeprowadzić analizy, przetestować różnego rodzaju rozwiązania i dopiero na tej podstawie wdrożyć model docelowy.

Materiał powstał we współpracy z HB Reavis

Materiał powstał we współpracy z HB Reavis

Jesteśmy ponad 1,5 roku po pierwszym lockdownie, sytuacja na rynku biurowym wciąż jest „tymczasowa". Jak pani zdaniem będzie wyglądać przyszłość biur – wydaje się, że model hybrydowy przyjmie się na stałe, pytanie, w jakiej proporcji?

Pozostało 94% artykułu
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu