Kilka czy kilkanaście lat temu najistotniejszym czynnikiem wyboru biura była odległość biurowca od miejsca zamieszkania osób zarządzających firmą. Dziś lokalizacja to jedno, a coraz bardziej istotne są klasa i funkcjonalność budynku, który powinien mieć dostęp do strefy kulinarnej, zakupowej czy rozrywkowej. Liczą się też aspekty techniczne obiektu, jak np. bezawaryjne funkcjonowanie wind czy klimatyzacji, a także prawidłowy proces „starzenia się" budynku. Wszystkie te elementy układanki stanowiące o sukcesie obiektu komercyjnego ma w swoich rękach i kontroluje zarządca. Zarządca jest także tym podmiotem, który w imieniu wynajmującego pełni kontrolę i prowadzi proces płatności.
W skali globalnej CBRE zarządza 135 tys. umów najmu o łącznej wartości czynszu 6,9 mld dol. rocznie na rzecz czołowych światowych firm. Jak wygląda aktywność grupy w Polsce?
W związku z rosnącą liczbą nieruchomości komercyjnych w Polsce w dziale zarządzania nieruchomościami w CBRE mamy ręce pełne roboty. Łączna powierzchnia zarządzanych przez nas nieruchomości komercyjnych przekracza już 1,6 mln mkw., co przekłada się na przeszło 4 tys. umów najmu. W ostatnich trzech latach udało nam się kilkakrotnie zwiększyć nasze przychody oraz udział w rynku. Tylko w pierwszej części tego roku pod opiekę działu Asset Services trafiły cztery nowe centra magazynowe i 13 obiektów biurowych. Oprócz magazynów i biur w skład zarządzanego przez nas portfela wchodzą też obiekty handlowe i mixed use.
Od kilkunastu miesięcy obserwujemy rosnące zainteresowanie inwestorów rynkiem biurowym, handlowym i logistycznym w Polsce. W związku z rosnącą podażą dostępnej powierzchni i coraz wyższymi oczekiwaniami najemców, deweloperzy nieruchomości stają przed koniecznością znalezienia nowych i unikalnych sposobów na wyróżnienie swojej oferty. Takie możliwości daje dziś efektywne i nowoczesne zarządzanie nieruchomościami. Biurowiec czy centrum handlowe to „żywe organizmy", które wymagają ciągłej opieki, monitorowania efektów oraz dostosowywania strategii działań do zmieniającego się otoczenia.
W I półroczu wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce przekroczyła 3 mld euro, prognozy na cały rok mówią o rekordowym wyniku rzędu ponad 6 mld euro. Co przyciąga inwestorów?
Przede wszystkim stosunek ceny do zwrotu z dokonanej inwestycji, solidna jakość powstających obiektów oraz wciąż duży popyt na nowe powierzchnie wśród najemców. Na świecie grupa podmiotów, które chcą inwestować w nieruchomości, z roku na rok się powiększa, ceny obiektów rosną, a jednocześnie zmniejsza się globalna podaż. Na tych trendach zyskuje Polska – wielkość rynku w I półroczu br. przekroczyła średnią z ostatnich pięciu lat aż o 79 proc. Polska jest najsilniejszym krajem w regionie CEE, daje bezpieczeństwo zwrotu kapitału i nierzadko jest atrakcyjniejszą alternatywą wobec państw Europy Zachodniej.