Zainteresowanie nieruchomościami w sieci w ujęciu kwartalnym wzrosło średnio aż o 65 proc. W wielu sektorach tego rynku podaż nie nadąża za popytem, który napędzają niskie stopy procentowe, a więc tanie kredyty – wynika z najnowszego raportu portalu Nieruchomosci-online.pl. Największy wzrost popytu, o 75 proc., dotyczy działek.

Coraz drożej

– Rynek nieruchomości jest rozgrzany do czerwoności, przy czym pandemia ma ogromny wpływ na zmiany preferencji Polaków – mówi Michał Kurczycki, dyrektor zarządzający portalem Nieruchomosci-online.pl. – Ceny mieszkań w dużych miastach są wywindowane, a przy wciąż rosnącym popycie niższe nie będą – przewiduje.

Serwis przeanalizował średnie ceny ofertowe lokali w zależności od liczby pokoi.

Największe wzrosty analitycy odnotowali w Łodzi. Mieszkania dwupokojowe podrożały w ciągu kw. aż o 22,9 proc., do 7,5 tys. zł za mkw. Ceny kawalerek poszły w górę o 22,8 proc., do ponad 8 tys. zł. Właściciele chcą też więcej (18,5 proc.) za mieszkania z czterema pokojami. Wyceniają je średnio na ponad 6,8 tys. zł za mkw. Przeciętne ceny „trójek" na łódzkim rynku wtórnym poszły w górę o 18 proc., do niespełna 7,1 tys. zł za mkw.

Najdrożej jest w Sopocie. W I kw. br. mkw. kawalerek był wyceniany średnio na 14,6 tys. zł. To o 7 proc. więcej niż w IV kw. ub.r. O 9,6 proc., do niemal 14,3 tys. zł za mkw., poszły w górę przeciętne ceny mieszkań trzypokojowych. Staniały za to o 9,3 proc. (13,7 tys. zł za mkw.) lokale z czterema pokojami. Ceny mieszkań dwupokojowych na sopockim rynku wtórnym właściwie się nie zmieniły – wynoszą 14,3 tys. zł za mkw. (spadek o 0,2 proc., kw./kw.).

W Warszawie za mkw. kawalerki sprzedający żądają średnio 12,6 tys. zł (-0,9 proc.), „dwójki" – niespełna 12 tys. zł (+1 proc.), „trójki" – 11,2 tys. zł (+0,9 proc.), a „czwórki" – ponad 11,6 (+0,8 proc.).

Drogo jest także w Gdańsku. Metr jednopokojowych mieszkań jest w tym mieście wyceniany średnio na 11,6 tys. zł (+5,5 proc.), dwupokojowych na ponad 10,1 (-1,4 proc.), trzypokojowych na 9,8 tys. (-0,1 proc.), a czteropokojowych na 9,7 proc. (+2,6 proc.).

W Krakowie podrożały wszystkie rodzaje mieszkań (od 0,4 do 4,4 proc.). W zależności od liczby pokoi ceny ofertowe mkw. lokali są tam wyceniane na 10–11,3 tys. zł za mkw.

Z kolei we Wrocławiu średnie ceny mieszkań z drugiej ręki wahają się od ponad 8,2 tys. zł (cztery pokoje, + 3,1 proc., kw./kw.) do ponad 9,9 tys. zł (kawalerki, +1,7 proc.).

W Poznaniu właściciele żądają od niemal 7,2 tys. zł za mkw. (cztery pokoje, +1,2 proc.) do ponad 8,4 tys. zł (jeden pokój, +1,3 proc.).

Analiza kosztów

Jak zauważa Michał Kurczycki, w tej sytuacji część klientów decyduje się na dom. – I chodzi nie tylko o chęć posiadania własnego ogrodu – tłumaczy. Liczą się koszty. – Za cenę średniej wielkości mieszkania w mieście możemy kupić większy i bardziej komfortowy dom w lokalizacjach ościennych, co przekłada się na rosnące słupki zainteresowania – mówi dyrektor.

Portal podaje średnie ceny mkw. wolnostojacych domów o dobrym standardzie oferowanych na rynku wtórnym. W Gdyni jest to prawie 6,8 tys. zł, w Krakowie ponad 6,7 tys., w Gdańsku i Warszawie – niemal 6,5 tys., we Wrocławiu – 6 tys., Szczecinie – 5,5 tys. zł, w Katowicach – ponad 5,1 tys. zł, w Poznaniu – ponad 5 tys. zł. W Łodzi – 3,8 tys. zł, a w Lublinie – niespełna 3,4 tys. zł za mkw.

W czasie pandemii ostro wzrosło zainteresowanie działkami budowlanymi. – W ostatnim roku działki stały się jednym z najbardziej chodliwych produktów inwestycyjnych – podkreśla Michał Kurczycki. – Obserwujemy ciągły spadek liczby ogłoszeń na portalu. A popyt nie maleje.

Ponad 25-proc. spadki w publikacji nowych ogłoszeń w ujęciu kwartalnym portal odnotował w województwach świętokrzyskim (-27,5 proc.), pomorskim (-27 proc.), warmińsko-mazurskim (-26,9 proc.) czy łódzkim (-26 proc). – Lepiej jest tylko w województwie podkarpackim (-2,0 proc.), a jedynym, w którym podaż wzrosła (choć nieznacznie), jest lubuskie (+2,0 proc.) – wskazuje dyr. Kurczycki.

Ceny ziemi rosną. W mazowieckich Ząbkach średnia cena mkw. działek o pow. od 800 do 2,5 tys. mkw. w I kw. tego roku to 839 zł. W IV kw. ub.r. było to 822 zł. W Zakopanem ceny poszły w górę z 532 do 596 zł, a w Konstancinie-Jeziornie z 486 do 507 zł za mkw.

– Przy obecnym poziomie stóp procentowych oraz braku wiedzy lub czasu na inwestowanie w instrumenty finansowe lub alternatywne metody lokowania kapitału łatwiej jest zainwestować w nieruchomości – komentuje Michał Kurczycki.