Wczoraj ukazał się Dziennik Ustaw nr 31, w którym znajdują się dwa rozporządzenia, bardzo ważne dla przyszłych zarządców, rzeczoznawców majątkowych oraz pośredników. Jedno dotyczy nadawania uprawnień i licencji zawodowych, drugie – opłat za postępowanie kwalifikacyjne oraz wysokości wynagrodzenia członków Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej. Oba weszły w życie z dniem publikacji, czyli 27 lutego 2008 r.
Od 1 stycznia obowiązują nowe zasady nadawania licencji i uprawnień zawodowych w tych trzech zawodach. Najwięcej zmian czeka pośredników i zarządców. Kandydaci do tych zawodów nie muszą zdawać egzaminów, jeżeli spełniają warunki ustawy o gospodarce nieruchomościami, mają więc wyższe wykształcenie oraz ukończone podyplomowe studium pośrednictwa lub zarządzania (powinno spełniać wymagania stawiane przez ministra infrastruktury). Dodatkowo muszą odbyć półroczną praktykę.
Do tej pory brakowało jednak nowych przepisów wykonawczych. Nie można było więc przeprowadzać postępowań kwalifikacyjnych na nowych zasadach. Są jednak od nich wyjątki. Do końca tego roku licencję zarządcy i pośrednika mogą także uzyskać osoby ze średnim wykształceniem, muszą jednak zdać egzamin. Zdają go też osoby z wyższym wykształceniem, które zamiast studium podyplomowego ukończyły kursy, oraz chętni do pracy w zawodzie rzeczoznawcy.
Zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym nadawania uprawnień postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza się, tak jak do tej pory, odrębnie dla poszczególnych grup kandydatów na pośrednika, zarządcę lub rzeczoznawcę. Miejsce i termin ustala minister infrastruktury.
Postępowanie jest jednoetapowe. Składa się wniosek oraz dokumenty do ministra, a ten po sprawdzeniu, czy są kompletne, przekazuje je komisji w celu przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego.