Jacek W. Kulig, dyrektor techniczny Dryvit Systems
– Oczywiście. Budynki blaszane ociepla się płytami ze styropianu lub wełny mineralnej. Materiał ociepleniowy musi być lekki, ponieważ płyty mocuje się do blachy za pomocą tzw. samonawiercających się łączników mechanicznych. Podłoże z blachy falistej nie nadaje się do stosowania zaprawy klejącej. Klej może jedynie czasowo pomóc utrzymać płytę na ścianie, by łatwiej było nawiercać ją wkrętami. Do wykonania mocowania należy zastosować odpowiednie wkręty z dużym talerzykiem dociskowym, który dociska większą powierzchnię płyt izolacyjnych.
Ocieplenie blaszanego budynku nie jest skomplikowane, ale wymaga dużej staranności. Trzeba dobrać odpowiednie wkręty i materiał izolacyjny oraz wziąć pod uwagę szereg czynników, takich jak: rodzaj i kształt budynku, a także forma i grubość blachy oraz szerokość fali. Od tego zależy m.in. liczba zastosowanych łączników i sposób ich rozmieszczenia. Najczęściej materiał izolacyjny mocuje się do górnej fali blachy.
Jeżeli nie jest to z jakiegoś powodu możliwe, są jeszcze dwa inne warianty tego rozwiązania. Należy zastosować albo łączniki o dwu rodzajach długości, które umożliwią umocowanie zarówno w wypukłej, jak i w zagłębionej powierzchni blachy falistej, albo użyć samych dłuższych łączników, których końce można – w razie potrzeby – obcinać od wewnątrz, z drugiej strony ściany.
Warto też wypełnić materiałem izolacyjnym i pianką montażową „puste” przestrzenie wewnętrzne fali blachy i dopiero zamocować płytę z materiału izolacyjnego. To rozwiązanie zwiększa izolacyjność ocieplenia. Zapewnia też lepsze podparcie dla płyt, nie dopuszcza do ich uginania i pękania w przypadku, gdy łącznik zostanie zbyt mocno wkręcony.