Decyzja nie jest potrzebna, jeśli nieruchomość składa się już z działek geodezyjnie wydzielonych zaznaczonych w katastrze nieruchomości.
Zasady podziału nieruchomości normuje[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5B788D820A963195FDFDB1B8F3A47634?id=175872] ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami[/link] (art. 92 – 100). Dotyczy ona gruntów budowlanych. Odrębne procedury obowiązują, gdy podział obejmuje nieruchomości należące do większej liczby osób i poprzedzony jest scaleniem ich gruntów. Nie są oddzielnie normowane podziały pojedynczych nieruchomości rolnych i leśnych. Właściciele mogą je dzielić (sprzedawać) dowolnie na działki o powierzchni minimum 0,3 ha. Podział powodujący wydzielenie działek rolnych lub leśnych mniejszych jest dopuszczalny dla powiększenia działki sąsiedniej, w celu regulacji granic, a także ze względu na pewne zaszłości (art. 95).
[srodtytul]Wydzielenie także poza planem [/srodtytul]
Podział pojedynczej nieruchomości jest dopuszczalny, jeżeli będzie zgodny z ustaleniami planu miejscowego. Jeśli nie ma planu, ale nie jest on obowiązkowy, a gmina nie ogłosiła, że przystępuje do jego sporządzania, zasady podziału mogą być ustalone w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (por. art. 61[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169354] ustawy z 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym[/link]). Tę decyzję trzeba uzyskać przed złożeniem w gminie wniosku o podział.
Są jednak liczne wyjątki od tych zasad. Niezależnie bowiem od ustaleń planu miejscowego podział jest dopuszczalny (także jeśli w jego wyniku będą wydzielone z gruntu rolnego czy leśnego działki mniejsze niż 0,3 ha), przede wszystkim wówczas gdy: