Tomasz Piętowski z portalu nieruchomości domy.pl podkreśla, że ceny ofertowe domów położonych w polskich górach są mocno zróżnicowane. - Zależą od od popularności danego regionu czy miejscowości. To także sektor rynku silnie nacechowany komercyjnie, na co wskazuje wielu oferentów, prezentując swój dom jako wprost idealną maszynkę do zarabiania pieniędzy na marzących o górskim wypoczynku turystach - podkreśla Tomasz Piętowski.
Z analiz portalu Domy.pl wynika, że najwyższe ceny ofertowe wciąż obowiązują w Zakopanem. - W zimowej stolicy Polski trudno znaleźć dom wystawiony na sprzedaż za cenę niższą niż milion złotych. Warto zauważyć, że w wielu przypadkach nie są to obiekty o wysokim standardzie, zachwycające architekturą czy wysoką jakością wykończenia. O cenie decyduje przede wszystkim prestiż lokalizacji, czasem także pożądany przez wielu wspaniały widok na Tatry - podkreśla Tomasz Piętowski.
Dodaje, że za 1 mln zł wystarczy na zakup przyzwoitego, 150-metrowego domu w okolicach Warszawy, dwóch domów oddalonych od stolicy o ok. 50 km. - W innych rejonach Polski za tyle można kupić nawet trzy budynki - podaje analityk.
Podkreśla, że rynek nieruchomości w górskich miejscowościach jest specyficzny. - Liczy się to, za co zechcą zapłacić klienci, którzy wynajmą pokój na czas urlopu - tłumaczy Tomasz Piętowski. Podkreśla, że droższe są budynki z dużą liczbą pomieszczeń, położone bliżej górskich szlaków i wyciągów narciarskich oraz te, z których okien możemy podziwiać piękne widoki.
- Biorąc pod uwagę niewątpliwą popularność Zakopanego wśród Polaków, trudno jednak nie odnieść wrażenia, że wielu oferentów podchodzi do sprzedaży nieruchomości w tym mieście zbyt optymistycznie. Wiele z oferowanych po bardzo wygórowanych cenach domów w zimowej stolicy kraju czeka na nabywcę ponad rok - podkreśla analityk.