Tylko w czwartym kwartale ub.r. inwestorzy wyłożyli na nieruchomości komercyjne w naszym kraju 1,63 mld euro. Dzięki temu Polska umocniła swoją dominującą pozycję na mapie inwestycyjnej Europy Środkowej. W całym 2012 r. fundusze zainwestowały w polskie nieruchomości 2,8 mld euro – wyliczyli eksperci firmy doradczej Cushman & Wakefield (C & W). To oznacza 8-procentowy wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem.

Nasi sąsiedzi zostali w tyle. Np. w Czechach wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości w ub.r. wyniosła zaledwie 497 mln euro – podaje C&W. Gorsze wyniki osiągnęły też Rumunia i Węgry, które uzyskały odpowiednio 255 mln euro i 146 mln euro. Na Słowacji inwestorzy wydali 17 mln euro.

– W 2013 r. wartość transakcji inwestycyjnych w Europie Środkowej przekroczy poziom z ub.r., a Polska będzie się cieszyć największym zainteresowaniem inwestorów – prognozuje Charles Taylor, partner w C&W.

Największymi transakcjami 2012 r. była sprzedaż centrów handlowych Złote Tarasy w Warszawie (za 475 mln euro) i Manufaktury w Łodzi (390 mln euro). Wzrosło jednak zainteresowanie biurowcami. Np. budynek Warsaw Financial Center został kupiony za 210 mln euro.

W 2012 r. niemieccy inwestorzy dominowali na rynku Europy Środkowej z 30-proc. udziałem w obrotach. Z kolei na podmioty z USA i Francji przypadło odpowiednio 20 i 14 proc. łącznej wartości inwestycji. Natomiast udział inwestorów brytyjskich w 2012 r. to 13 proc.

Np. Fundusz Peakside kupił w ub.r. w Polsce trzy centra wyprzedaży Fashion House. – Polska jest postrzegana jako stabilna gospodarczo w porównaniu z innymi krajami Europy. Inwestycje w nieruchomości dają atrakcyjne, a co ważniejsze, stabilne zwroty, co przyciąga fundusze – mówi Mirosław Januszko, wiceprezes Polonia Property Funds. Potwierdza, że jest zainteresowany kupnem projektów handlowych w tym roku. Krzysztof Gaweł, dyrektor zarządzający centrami Gemini Park Tarnów i Gemini Park Bielsko-Biała, mówi, że spotyka się coraz częściej z ofertami zakupu tych projektów. – Pytają o to fundusze i indywidualni inwestorzy – mówi Krzysztof Gaweł.