Czytelnik prowadzi budowę domu od 2005 r. Dom ma sporą powierzchnię, dwie kondygnacje. Prawie wykończona i gotowa do zamieszkania jest pierwsza kondygnacja. Drugą będzie mógł wykończyć, gdy sprzeda dotychczasowe mieszkanie, ale to oznacza konieczność wymeldowania się z niego. Pyta, czy może legalnie zamieszkać i zameldować się w domu częściowo wykończonym i jakich trzeba dopełnić w związku z tym formalności. Czy może, jak mu radzą niektórzy, zamieszkać w niedokończonym domu i zameldować się fikcyjnie u krewnych?

Nie ma potrzeby uciekania się do żadnych fikcji.

Zacznijmy od tego, że zgodnie z art. 54 prawa budowlanego (ustawa z 7 lipca 1994 r., DzU z 2000 r. nr 106, poz. 1126 ze zm.) do użytkowania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę, można przystąpić po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia nie zgłosi sprzeciwu. Przepis ten odnosi się także do budynków mieszkalnych, bo ich wzniesienie wymaga przecież pozwolenia na budowę. Zawiadomienie to oznacza, że wszystkie roboty budowlane zostały wykonane.

Prawo budowlane dopuszcza jednak możliwość przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego (domu) przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych. Wtedy konieczne jest – w myśl art. 55 ust. 2 pkt 3 tego prawa – uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu. W administracyjnej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie urząd może określić termin wykonania robót wykończeniowych lub innych robót budowlanych związanych z obiektem. Inwestor jest obowiązany zawiadomić właściwy organ o zakończeniu robót prowadzonych po przystąpieniu do użytkowania na podstawie pozwolenia (art. 59 ust. 3 i ust. 4a prawa budowlanego).

Oczywiście w takiej sytuacji po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie nie będzie żadnych przeszkód, by wraz z rodziną zameldować się w niedokończonym jeszcze domu.