Jak usunąć drzewa z działki

Kupiłam działkę, którą chcę ogrodzić betonowym ogrodzeniem. Problem w tym, że z jednego jej boku na granicy terenu rosną trzy brzozy. Sądzę, że to tzw. samosiejki. Czy mogę je samodzielnie usunąć, czy muszę mieć jakieś pozwolenie, a jeśli tak, to od kogo? Proszę o radę. - Henryka C.

Aktualizacja: 11.02.2008 10:15 Publikacja: 11.02.2008 00:25

Odpowiada Jakub Grzegorzek - Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy, oddział Kraków

– Radząc czytelniczce, trzeba sięgnąć do ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2004 r. nr 92, poz. 880 z późn. zm.). W art. 83 przewiduje ona obowiązek uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew wydawanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta na wniosek posiadacza nieruchomości.

Jeżeli nieruchomość, na której rosną drzewa, wpisana jest do rejestru zabytków, usunięcie drzewa powinno poprzedzać uzyskanie zezwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.Uzyskanie zezwolenia wyłączone jest w przypadkach określonych w ustawie, w tym między innymi w przypadku usuwania drzew, których wiek nie przekracza pięciu lat (art. 83 ust. 6 pkt 4 ustawy).

Usunięcie drzewa pociąga za sobą obowiązek uiszczenia opłaty, która określana jest w zezwoleniu. Wysokość opłaty zależna jest od obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm oraz od rodzaju i gatunku drzewa. Określona jest w rozporządzeniu ministra środowiska z 13 października 2004 r. w sprawie stawek opłat dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew (DzU z 2004 r. nr 228, poz. 2306 z późn. zm.).

Opłata nie jest natomiast pobierana między innymi za usunięcie drzew, gdy osoba fizyczna uzyskała zezwolenie na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej (art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy).

Podsumowując, czytelniczka powinna w pierwszej kolejności zweryfikować, czy rosnące na jej nieruchomości brzozy mają więcej niż pięć lat. Jeśli tak, powinna złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew.Uwaga, jeżeli brzozy znajdują się na granicy, to wniosek czytelniczki o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew powinien być podpisany również przez sąsiada. Jeżeli usunięcie drzew i wzniesienie płotu nie wiąże się z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. jeżeli na działce zbudowany ma być dom mieszkalny), czytelniczka nie będzie miała obowiązku uiszczać opłaty.

Czytaj też: "Podaj przyczynę i zmierz pień"

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne