W jaki sposób zarząd wspólnoty mieszkaniowej powinien zwrócić nadwyżkę z zaliczek uiszczanych na pokrycie kosztów c.o. oraz zużytej wody. Czy zwrot powinien być dokonany członkom wspólnoty proporcjonalnie do zajmowanej przez nich powierzchni czy adekwatnie do wskazań liczników?
Zgodnie z art. 6 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (DzU, 2000 r., nr 80, poz. 903 z późn. zm.) ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową.
Z pożytków i innych dochodów z nieruchomości wspólnej – zgodnie z art. 12 ust. 2 tej ustawy – są pokrywane wydatki związane z jej utrzymaniem, a pozostała ich część przypada właścicielom lokali proporcjonalnie do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, które nie znajdują pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali płacą zaliczki z góry do dziesiątego dnia każdego miesiąca (art. 15 ustawy).
Członek wspólnoty ponosi w całości i bezpośrednio wydatki związane z korzystaniem z lokalu stanowiącego jego własność, a zatem koszty związane z ogrzewaniem, zużyciem wody, gazu itp.