Projekt zmian powstaje z inicjatywy Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa.
– Proponowane przez nas zmiany podniosą efektywność kontroli, co umożliwi skuteczniejsze eliminowanie z rynku wyrobów niespełniających deklarowanych parametrów – mówi Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa.
Przemysł materiałów budowlanych to bardzo wiele branż: od kruszyw cementu, wapna, cegieł i innych materiałów ściennych po ceramikę sanitarną, armaturę czy chemię budowlaną i materiały izolacyjne.W ocenie Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa w ciągu ostatnich kilkunastu lat przemysł materiałów budowlanych w Polsce stał się jednym z najnowocześniejszych w Europie. Potencjał produkcyjny wzrósł wielokrotnie, a w ofercie znalazły się materiały, które nie tylko wymagają w produkcji mniejszych nakładów, ale również zmniejszają robociznę na placu budowy i mają lepsze parametry techniczne.
Pomimo nowoczesnego przemysłu mamy jednak w Polsce niedojrzały rynek materiałów budowlanych. – Polski rynek jest niestabilny, przesadnie reagujący na różne bodźce, np. fałszywe informacje, niemądre prognozy. Drugą charakterystyczną cechą naszego rynku jest ciągle zbyt duży udział materiałów niespełniających deklarowanych parametrów technicznych – mówi Ryszard Kowalski.
Wysoka jakość wyrobów budowlanych oznacza odpowiednio wysokie koszty produkcji. Kombinatorzy i oszuści starają się te koszty obniżyć. Głównie z chęci zwiększenia zysków, a czasem z powodu ograniczonych możliwości ekonomicznych. Sprzyja temu nieskuteczny aparat kontroli.