Czytelnik wraz z siostrą odziedziczył niewielkie gospodarstwo w atrakcyjnej okolicy. Chcieli podzielić jedną z działek położonych w pobliżu lasu na cztery równe działki geodezyjne o powierzchni ok. 2100 mkw. i sprzedać jako rekreacyjne. W gminie powiedziano im, że jest to niedopuszczalne.
Ograniczenie podziałów gruntów na mniejsze działki przewidziane zostało w art. 93 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity DzU z 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zm.).
Ustawa ta nie dotyczy zasadniczo podziałów gruntów rolnych i leśnych, z wyjątkiem wskazanego zakazu podziału na działki mniejsze niż 0,3 ha. Podziały gruntów rolnych należących do większej liczby osób reguluje ustawa o scalaniu i wymianie gruntów. Nie są natomiast w niej oddzielnie unormowane podziały pojedynczych nieruchomości rolnych i leśnych.
W praktyce oznacza to, że ich właściciele mogą je dzielić dowolnie, bez ograniczeń, z dwoma jednak istotnymi wyjątkami przewidzianymi w art. 92 i 93 ustawy z 1997 r. Otóż podział pojedynczych nieruchomości rolnych i leśnych podlega regułom przewidzianym w ustawie z 1997 r., gdy:
- powoduje wydzielenie nowych dróg niebędących drogami dojazdowymi do nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych albo