Deweloperzy nie kwapią się tymczasem do sprzedawania mieszkań razem z garażami jednym aktem notarialnym. Proponują zwykle odrębną własność. Dla klientów oznacza to, że albo będą się starać o osobną pożyczkę na miejsce postojowe, albo muszą wyłożyć na nie gotówkę.
Jak informuje Radosław Bieliński z firmy Dom Development, klient kupujący mieszkanie u tego dewelopera, korzystający z rządowego programu dopłat, może uzyskać kredyt jedynie na mieszkanie z komórką lokatorską.
– Garaż stanowi odrębną własność w umowie i nie może być finansowany z kredytu wziętego w ramach tego programu – tłumaczy Bieliński. Dodaje, że ani zakup garażu, ani miejsca postojowego naziemnego w Dom Development nie jest obowiązkowy. Hala garażowa ma zaś odrębną księgę wieczystą, a prawo do korzystania z wyodrębnionego miejsca postojowego jest zapisane w księdze udziałowej.
Inaczej sprawę rozwiązała firma PIB Ebejot. – W naszych umowach jest zapis, że w ramach udziału w nieruchomości wspólnej klient nabywa prawo do korzystania z miejsca postojowego. Garaż nie stanowi więc odrębnego przedmiotu umowy, w związku z tym nie ma problemu, aby jego zakup sfinansować preferencyjnym kredytem z dopłatą państwa – mówi Jarosław Jaczewski z PIB Ebejot.
Tymczasem nasz czytelnik usłyszał od doradców infolinii banku PKO BP oraz banku Pekao, że kredytu z dopłatą na mieszkanie łącznie z miejscem postojowym w ogóle nie dostanie. O interpretację przepisów poprosiliśmy zatem Bank Gospodarstwa Krajowego dofinansowujący preferencyjne kredyty.