Nowoczesna powierzchnia magazynowa w Polsce od koniec ubiegłego roku zajmowała 5,1 mln mkw. To wzrost o 34 proc. w porównaniu z 2007 r. – podaje w swoim raporcie Cushman & Wakefield. Najwięcej magazynów powstało w okolicach Warszawy (Błonie, Janki, Ożarów, Pruszków) oraz w centralnej Polsce (Łódź, Stryków, Piotrków Trybunalski).

W ostatnim kwartale 2008 r. deweloperzy nie zaczynali jednak nowych inwestycji, ale jedynie kontynuowali już rozpoczęte, dlatego powierzchnia w budowie spadła o 120 tys. mkw. w porównaniu z III kw. 2008 r. i wyniosła 1,12 mln mkw.

– W 2008 r. na mapie powierzchni magazynowych pojawiły się nowe rejony, takie jak Szczecin (ProLogis Park Szczecin, w którym magazyny o powierzchni 42 tys. mkw. zostały już oddane do użytku) oraz Toruń (Crystal Park) i Lublin (Panattoni Park Lublin – projekt) – podkreślają analitycy C&W.

[srodtytul]Byli chętni[/srodtytul]

Popyt na magazyny w 2008 r. wyniósł 1,59 mln mkw. – widać wzrost o przeszło 12,5 proc. w porównaniu z 2007 r. (1,41 mln mkw.). Największe zainteresowanie zanotowano w Warszawie, centralnej Polsce oraz we Wrocławiu. Spadek transakcji widać natomiast na Górnym Śląsku (244 tys. mkw. w 2008 r. w porównaniu z 358 tys. mkw. w 2007 r.). Wynikało to jednak głównie, zdaniem doradców z C&W, z ograniczonej podaży. Współczynnik niewynajętych powierzchni jest najniższy w rejonie Górnego Śląska i wynosi mniej niż 5 proc.

– Mimo światowego kryzysu ubiegły rok na rynku powierzchni magazynowych w Polsce można zaliczyć do udanych. Jednak obecnie sytuacja zmienia się na niekorzyść najemców – uważa Tomasz Olszewski, partner, szef działu

powierzchni przemysłowych i magazynowych Cushman & Wakefield. – Recesja w pierwszej kolejności dotknęła stronę podażową, co znajduje odzwierciedlenie w braku powierzchni dostępnej oraz rosnących stawkach za wynajem magazynów, które w ostatnich dwóch kwartałach 2008 r. wzrosły już o około 30 proc.

[srodtytul]Główni inwestorzy[/srodtytul]

Na rynku powierzchni magazynowych w Polsce prym wiodą trzej deweloperzy: ProLogis, Panattoni oraz Segro. Jak podaje C&W, firmy te skupiają 55 proc. podaży (ProLogis – 34 proc., Panattoni – 14 proc, Segro – 7 proc.). W 2008 r. ci deweloperzy zawarli transakcje najmu na łącznie 1,14 mln mkw., co daje im 72-proc. udział w rynku. Najwięcej powierzchni wynajął Panattoni (31 proc.).

– Deweloper ten działa na rynku zaledwie od czterech latach i w tak krótkim czasie zdołał uzyskać pozycje lidera. Na drugim miejscu znalazł się ProLogis (29 proc.), na kolejnym Segro (12 proc.). – podają eksperci C&W.

Z budowanej pod koniec 2008 r. powierzchni 73 proc. powstaje w centrach należących do firm Panattoni, ProLogis oraz Segro.

Warto zauważyć, że ich udział spadł w porównaniu z 2007 r., kiedy wynosił aż 80 proc. W 2008 r. na rynku pojawili się nowi deweloperzy: Pinnacle Poland oraz Parkridge.